אנדוסקופיה של דרכי המרה והלבלב 27.05.2019

אנדוסקופיה של דרכי המרה והלבלב – כמות הפרוצדורות וביקורים בבית החולים לאחריהן

במחקר זה נותחו 68,642 פרוצדורות ERCP שבוצעו בשלוש מדינות בארצות הברית

אנדוסקופיה (צילום: אילוסטרציה)

במחקר זה נותחו 68,642 פרוצדורות ERCP שבוצעו בשלוש מדינות בארה"ב ונמצא מספר גבוה מהמצופה של ביקורים לא מתוכננים בבתי חולים לאחר ביצוע הפרוצדורה. יש שוני גדול ולא מוסבר בין מכונים שונים, כאשר גורם הסיכון הכי גדול הוא כמות הפרוצדורות אותן מבצע המכון. החוקרים מצאו שביצוע 150 פרוצדורות ERCP בשנה ויותר יכול להגן מפני ביקורים לא מתוכננים בבתי חולים.

המחקר בוצע לאור דלות במידע על ביצוע ERCPי(Endoscopic retrograde cholangiopancreatography) בקהילה בארה"ב. החוקרים בדקו את מספר הביקורים הלא מתוכננים בבתי חולים, משתנים התלויים במטופלים ובאתר הטיפול הקשורים בביקורים אלה ושוני באיכות ובתוצאים בעת ביצוע פורצדורה זו בשלוש מדינות גדולות בארה"ב.

החוקרים אספו מידע על 68,642 פרוצדורות שבוצעו ב-635 מכונים בקליפורניה, פלורידה וניו יורק בשנים 2014-2009. התוצא העיקרי היה מספר הביקורים הלא מתוכננים בבתי חולים במשך שבעת הימים הראשונים שלאחר ביצוע ERCP. התוצאים המשניים כללו את מספר הביקורים הלא מתוכננים והתמותה לאחר 30 יום. לכל מכון הוצמדה עוקבה מתוקננת, ושינויים במספר הביקורים בבתי חולים נותחו בעזרת אנליזה רב-משתנית.

מבין כל ה-ERCP שבוצעו, 5.8% נסתיימו בביקור לא מתוכנן בבית חולים לאחר שבעה ימים ו-10.2% לאחר 30 ימים. ביצוע חיתוך סוגר (Sphincter) הגביר באופן משמעותי את הסיכון לביקור לא מתוכנן בבית חולים לאחר שבעה ו-30 ימים (p<0.001). גיל צעיר, מין נקבי ותחלואה מקבילה מתקדמת היו קשורים גם בסיכון מוגבר.

כמו כן, החוקרים מצאו שונות רבה בשיעורי הביקורים הלא מתוכננים בין מכונים שונים – 4.2% במכונים הממוקמים באחוזון 5 ו-25.2% במכונים הממוקמים באחוזון 95. הגדלת המכון ואפשרות לבצע בדיקת על-קול אנדוסקופית נמצאו בקשר הפוך לסיכון.

המספר החציוני של ERCP שבוצעו בכל שנה עמד על 68.7, אבל החוקרים מצאו ש-69% מהמכונים ביצעו 100 או פרוצודורות או פחות בשנה. הסיכון לביקור לא מתכונן בבית החולים לאחר חיתוך סוגר פחת ככל שנפח העבודה במכון היה גדול יותר, עד לנקודת מיצוע של 157 פרוצדורות לשנה.

מקור: 

Huang R.J et al (2019). Gastroenterology Volume 156, Issue 1, Pages 119–129.e3;

נושאים קשורים:  מחקרים,  מחקר עוקבה,  מחקר היסטורי,  תופעות לוואי,  ERCP,  אנדוסקופיה של דרכי המרה והלבלב
מאמרים נוספים שיעניינו אותך
תגובות