סרטן ראש-צוואר 04.06.2019

זיהוי מטופלים בסיכון גבוה בסרטן ראש-צוואר ותועלת הטיפול האדג'ובנטי

האם מספר בלוטות הלימפה המעורבות יכול לעזור לזהות מטופלים עם סרטן ראש וצוואר של תאי קשקש שיקבלו תועלת מהגברת הטיפול?

טיפול אדג'ובנטי המשלב כימותרפיה וקרינה (CRT) מהווה טיפול סטנדרטי בסרטן ראש צוואר של תאי קשקש (NHSCC - head and neck squamous cell carcinoma) אצל מטופלים עם שוליים חיוביים או מעורבות מחוץ לבלוטות (ENE - extranodal extension) לאחר ניתוח. עם זאת, עדויות חדשות מציעות כי מספר בלוטות הלימפה (LNs - lymph nodes) החיוביות הוא הגורם הדומיננטי הקובע את ההישרדות במקרים של NHSCC שאינם באורופרינקס, ולכן זו יכולה להיות שיטה טובה יותר לזיהוי המטופלים שיכולים לקבל תועלת מהגברת הטיפול.

במחקר נכללו מטופלים מתוך ה-National Cancer Database שאובחנו ב- NHSCC שאינו באורופרינקס (חלל הפה, לרינקס, היפופרינקס) בין השנים 2004-2014 ועברו כריתה כירורגית, דיסקציה צווארית וטיפולי קרינה (RT) לאחר הניתוח.

החוקרים השתמשו ברגרסיה רב משתנית עם אינטראקציות מסדר ראשון על מנת לבדוק את האינטראקציה בין CRT לאחר ניתוח ומספר בלוטות לימפה חיוביות רציפות להישרדות הכוללת.

7,144 מטופלים עמדו בקריטריוני ההכללה. ברגרסיה רב משתנית, נמצא כי מספר הולך ועולה של בלוטות לימפה חיוביות היה קשר לעלייה בתמותה (P< 0.001) ולעלייה ביעילות של טיפול CRT לאחר ניתוח בהשוואה לטיפול RT בלבד (interaction P< 0.001).

החוקרים מצאו באמצעות מודלים רב משתנים שבזמן שלא היתה תועלת ל-CRT לאחר הניתוח עבור מטופלים עם 0-2 LN+ (יחס הסיכונים 0.96, רווח בר סמך 95%: 0.86-1.07, P=0.47), דווקא כן היתה תועלת עבור מטופלים עם 3-5 LN+ (יחס הסיכונים 0.84, רווח בר סמך 95%: 0.7-1.00, P=0.05) ועבור מטופלים עם ≥ 6 LN+ (יחס הסיכונים 0.65, רווח בר סמך 95%: 0.51-0.82, P< 0.001).

בשונה מכך, בהתבסס על מבחנים סטטיסטיים של אינטראקציה, נמצא כי מצב השוליים ו-ENE לא הצליחו לזהות בצורה אמינה מטופלים שיכולים לקבל תועלת מ-CRT לאחר ניתוח. יתרה מכך, מטופלים עם ENE, שוליים חיוביים, או שניהם, הראו שיפור בהישרדות רק אם היו עם ≥ 6 LN+.

החוקרים הסיקו שעלייה בעומס הגרורות בבלוטות הלימפה קשורה לעלייה בתועלת מ-CRT בהשוואה ל-RT לבד, אפילו מעבר לגורמי הסיכון הקונבנציונליים בהם משתמשים לזיהוי מטופלים שיכולים לקבל תועלת מ-CRT. כמו כן, ריבוד מטופלים לפי מספר בלוטות הלימפה המעורבות יכול לאפיין עוקבה של מטופלים בסיכון גבוה מאוד, המתאימים בצורה המיטבית להגברת הטיפול.

מקור:

Zumsteg, Z.S. et al. (2019) Annals of Oncology 30,1.

נושאים קשורים:  מחקרים,  טיפול אדג'ובנטי,  כימותרפיה,  הקרנות,  סרטן ראש צוואר,  בלוטות לימפה
מאמרים נוספים שיעניינו אותך
תגובות