פגיעה איסכמית 04.06.2019

אובדן תאי מיקרוגליה לאחר פגיעה איסכמית במוח והצטברות נויטרופילים

עיכוב תאי מיקרוגליה באמצעות טיפול עם מעכבי CSF1R הוביל לעלייה במספר הנויטרופילים והגדיל את הפגיעה האיסכמית

פגיעת מוח (אילוסטרציה)
פגיעת מוח (אילוסטרציה)

אירוע מוחי מושך נויטרופילים לאזור רקמת המוח הפגועה, שם הם יכולים לפגוע בשלמות של מחסום הדם-מוח ולהחמיר את הפגיעה. עם זאת, המנגנונים המעורבים בהגעת הנויטרופילים והצטברותם באזור האיסכמי במוח לא ברורים לחלוטין.

נויטרופילים יכולים להגיע לרווחים הפרי-ווסקולריים של כלי הדם במוח לאחר שחצו את שכבת תאי האנדותל ואת הממברנה הבזאלית של האנדותל של ורידים פוסט קפילריים, או להגיע מקרומי המוח הפנימיים דרך חדירה של כלי הדם בקרום הפיה ו/או מעבר ממח העצם בעצמות הגולגולת.

על סמך תצפיות קודמות של תאי מיקרוגליה שעושים פאגוציטוזה לנויטרופילים שגויסו לאזור הפגיעה האיסכמית במוח, החוקרים שיערו שייתכן כי תאי מיקרוגליה יכולים לווסת את הצטברות הנויטרופילים ברקמה הפגועה במוח.

החוקרים בדקו מודל בו היתה חסימה קבועה של עורק המוח האמצעי (middle cerebral artery) בעכברים, כולל רצפטורים למיקרוגליה ונויטרופילים. באמצעות שימוש בשיטות שונות שמטרתן הייתה לפגוע בתפקוד המיקרוגליה או לחסל את המיקרוגליה באמצעות פגיעה ב-CSF1R (colony stimulating factor 1 receptor ) החוקרים הצליחו להדגים שהפגוציטוזה שתאי המיקרוגליה עושים לנויטרופילים היא בעלת השלכות משמעותיות הנוגעות לרקמה האיסכמית.

החוקרים מצאו שתאי מיקרוגליה משופעלים בולעים את הנויטרופילים בפריפריה של הפגיעה האיסכמית, בזמן שבמרכז הפגיעה האיסכמית מתרחש אובדן של תאי מיקרוגליה המקושר להצטברות של הנויטרופילים תחילה במרווחים הפרי-ווסקולריים ובהמשך בפרנכימה.

על סמך הממצאים הללו, נמצא שעיכוב תאי מיקרוגליה באמצעות טיפול עם מעכבי CSF1R הוביל לעליה במספר הנויטרופילים והגדיל את הפגיעה האיסכמית. כלומר, תפקוד הפגוציטוזה של תאי מיקרוגליה מהווה קו הגנה קריטי נגד הפגיעה של נויטרופילים בכלי הדם וברקמה בפגיעות איסכמיות.

מקור:

Otxoa-de-Amezaga, A. et al. (2019) Acta Neuropathologica 137,2.

https://link.springer.com/article/10.1007/s00401-018-1954-4

נושאים קשורים:  מיקרוגליה,  נויטרופילים,  איסכמיה,  פגוציטוזה,  CSF1R,  מחקרים
מאמרים נוספים שיעניינו אותך
תגובות