סרטן הערמונית 12.06.2019

טיפול חדשני לסרטן ערמונית גרורתי

במחקר זה נבדקה ההוספה של אנזלוטמיד, תרופה המעכבת את הקולטן לאנדרוגן, לטיפול הבחירה במטופלים עם סרטן ערמונית גרורתי רגיש להורמונים

אנזלוטמיד, תרופה המעכבת את הקולטן לאנדרוגן, קשורה בשרידות משופרת בגברים עם סרטן ערמונית עמיד לסירוס. עם זאת, לא ידוע האם הוספה של אנזלוטמיד לדיכוי טסטוסטרון עם או ללא טיפול מוקדם בדוקסטקסל תשפר שרידות בגברים עם סרטן ערמונית גרורתי, רגיש להורמונים.

במחקר תווית-פתוחה אקראי זה מסוג פאזה 3, החוקרים חילקו את המשתתפים לקבל טיפול מדכא טסטוסטרון באמצעות אנזלוטמיד או באמצעות טיפול אנטי-אנדרוגני שאינו סטרואידלי (טיפול סטנדרטי). התוצא העיקרי שנבדק היה שרידות כוללת. תוצאים משניים כללו שרידות ללא התקדמות מחלה שנקבעה על ידי רמות PSA, שרידות ללא התקדמות מחלה קלינית ותופעות לוואי.

במחקר השתתפו 1,125 גברים שעברו חלוקה אקראית. זמן המעקב החציוני היה 34 חודשים. בקבוצת האנזלוטמיד נצפו 102 מקרי תמותה ובקבוצת הטיפול הסטנדרטי 143 מקרים (יחס סיכונים, 0.67; רווח בר-סמך 95%, 0.52-0.86; p=0.002). הערכות קפלן-מאייר לשרידות כוללת לאחר שלוש שנים היו 80% בקבוצת האנזלוטמיד ו-72% בקבוצת הטיפול הסטנדרטי. תוצאות טובות יותר נצפו בקבוצת האנזלוטמיד בהיבט שרידות ללא התקדמות מחלה (לפי מדידות PSA)י(174 אירועים לעומת 333 אירועים, בהתאמה; יחס סיכונים, 0.39; p<0.001) ושרידות ללא התקדמות מחלה קלינית (167 אירועים לעומת 320 אירועים, בהתאמה; יחס סיכונים, 0.40; p<0.001). הפסקת טיפול בשל תופעות לוואי הייתה שכיחה יותר בקבוצת האנזלוטמיד מאשר בקבוצת הטיפול הסטנדרטי (33 אירועים לעומת 14 אירועים, בהתאמה). עייפות הייתה נפוצה יותר בקבוצת האנזלוטמיד. פרכוסים התרחשו בשבעה מטופלים בקבוצת האנזלוטמיד ובאף אחד מהמשתתפים בקבוצת הביקורת.

החוקרים מסכמים כי אנזלוטמיד קשורה בשרידות ללא התקדמות מחלה ושרידות כללית ארוכות באופן מובהק סטטיסטית מאשר הטיפול הסטנדרטי בגברים עם סרטן ערמונית גרורתי, רגיש להורמונים המקבלים טיפול לדיכוי טסטוסטרון. בקבוצת האנזלוטמיד הייתה היארעות גבוהה יותר של פרכוסים והשפעות טוקסיות אחרות ובמיוחד במטופלים שקיבלו טיפול מוקדם עם דוקסטקסל.

מקור: 

Davis, I.D. et al. (2019). NEJM.

נושאים קשורים:  סרטן הערמונית,  מחלה גרורותית,  טסטוסטרון,  אנזלוטמיד,  כימותרפיה,  פאזה 3,  מחקרים
מאמרים נוספים שיעניינו אותך
תגובות