מניעת זיהומים 26.06.2019

תוצאות התערבות התכנית הלאומית לשליטה ב-CRE במוסדות רפואיים לאשפוז המשכי

במחקר ישראלי חדש שנערך על ידי המרכז הלאומי למניעת זיהומים, מתארים החוקרים התערבות לאומית אשר הפחיתה ההיארעות של נשאות חדשה ל-CRE ביותר מ-50%

אשפוז (צילום: אילוסטרציה)
אשפוז (צילום: אילוסטרציה)

מוסדות רפואיים לאשפוז המשכי (Long-term care facilities, LTFC) מהווים מאגר משמעותי של carbapenem-resistant Enterobacteriaceae - CRE (חיידקים אנטריים עמידים לקרבפנם) בקרב מרכזים רפואיים, ובכך תורמים להתפשטות אזורית של CRE.

במחקר חדש שנערך על ידי המרכז הארצי למניעת זיהומים והתפרסם בכתב העת Clinical Infectious Diseases, מתארים החוקרים התערבות לאומית לשליטה ב-CRE ב-LTFC בישראל.

בשת 2008, במרכז הלאומי למניעת זיהומים יזמה התערבות מתואמת, מקיפה, בקרב מוסדות רפואיים לטיפול המשכי בישראל, אשר מקיפים כ-25,000 מיטות במעל 300 מוסדות שונים. ההתערבות כללה יישום של אמצעי זהירות מותאמים לאוכלוסיה בנוגע למגע עם מטופלים וגילוי מוקדם של נשאים.

המרכז הלאומי למניעת זיהומים הקים מאגר בזמן אמת של נשאי CRE ואירועים של נשאות חדשה, פיקח על שיתוף מידע בין מרכזים רפואיים שונים, וניהלה את ההתערבות ברמה המוסדית בעת התפרצויות.

ההיארעות של CRE נקבעה לפי זיהוי של CRE, במהלך שהות ב-LTFC או בעת הכניסה למוסד אחר. השכיחות נקבעה לפי סדרה של חמישה סקרי חתך בין השנים 2008 ו-2015.

מינואר 2009 ועד דצמבר 2015, 5,265 חולים רכשו CRE ב-LTCF. במהלך תקופת המחקר, ההיארעות של נשאות חדשה ירדה בכל סוגי המתקנים, לכ-50% מההיארעות בתחילת המחקר (P <0.001).

מספר המרכזים לטיפול סיעודי מורכב ואשפוז מוסדי אשר חוו חמישה אירועים ומעלה בשנה של נשאות חדשה ל-CRE ירד מ-35 ל-11 במהלך תקופה זו. השכיחות הנקושתית של נשאות CRE בבתי חולים לטיפול תת-חריף ירדה מ-12.3% בסקר שנעשה בשנת 2008 ל-0.8% בסקר שנערך בשנת 2015 (P <.001).

החוקרים מסכמים  שהתערבות לאומית מתואמת הביאה לירידה מתמשכת בהיארעות של CRE ובשכיחותה ב-LTCF. תוצאות אלו תומכות בהנחה שהתערבות מרכזית מתואמת היא כלי חיוני לבריאות הציבור בהפחתת CRE במוסדות רפואיים.

מקור:

Debby Ben-David, Samira Masarwa, Noga Fallach, Elizabeth Temkin, Ester Solter, Yehuda Carmeli, Mitchell J Schwaber, Success of a National Intervention in Controlling Carbapenem-resistant Enterobacteriaceae in Israel’s Long-term Care Facilities, Clinical Infectious Diseases, Volume 68, Issue 6, 15 March 2019, Pages 964–971, https://doi.org/10.1093/cid/ciy572

נושאים קשורים:  מניעת זיהומים,  חיידק עמיד,  התערבות לאומית,  מחקרים
תגובות