טיפול בנוגדי קרישה 04.07.2019

אסטרטגיות לטיפול נוגד קרישיות לאחר החלפת מסתם אאורטלי ביולוגי

חוקרים מפורטלנד בארה"ב ערכו סקירה שיטתית של אסטרטגיות שונות נגד קרישה לאחר ניתוח או TAVR

לאחר החלפת שסתום אבי העורקים בשסתום ביולוגי (bAVR) יש צורך בטיפול אנטיטרומבוטי, אך משטר הטיפול האופטימלי לתקופה זו טרם נקבע. קבוצת חוקרים אמריקאים מפורטלנד שבארה"ב ערכו סקירה שיטתית של אסטרטגיות שונות נגד קרישה לאחר ניתוח או transcatheter bAVR - TAVR. תוצאות הסקירה פורסמו החודש בכתב העת הקליני The Annals of Thoracic Surgery.

החוקרים ערכו חיפוש ב-Medine, PubMed, Embase עבור ניסויים קליניים מבוקרים ומחקרי קוהורט, אשר השוו באופן ישיר אסטרטגיות אנטי-טרומבוטיות שונות אצל מבוגרים (לא כולל נשים בהריון) שעברו bAVR ופורסמו עד אמצע 2017. החוקרים העריכו את הסיכון של הטיה בכל מחקר ודירגו את מהימנות וחוזק הראיות בשיטות מבוססות.

מתוך 4,554 כותרים שנסקרו, 6 ניסויים קליניים ו-13 מחקרי קוהורט עמדו בקריטריונים להכללה. נמצאו עדויות מתונות, כי תמותה, אירועים טרומבואמבוליים ושיעורי דימום דומים בין אספירין לקומדין לאחר ניתוח bAVR.

נתונים תצפיתיים מצביעים על ירידה בתמותה ובאירועים טרומבואמבוליים עם אספירין בשילוב עם קומדין בהשוואה לאספירין בלבד לאחר bAVR כירורגי, אך גודל האפקט קטן והשילוב קשור לעלייה ניכרת בסיכון לדימום.

לא נמצאו ראיות מספיקות עבור כל השוואות אסטרטגיות הטיפול האחרות לאחר bAVR כירורגי.

בקרב מטופלי TAVR, מצאנו עדויות מתונות לכך שתמותה, שבץ ואירועים מרכזיים בדם דומים בין טיפול כפול בנוגדי טסיות לבין אספירין בלבד, אם כי שיעור דימום נמוך יותר באספירין בלבד.

לסיכום, טיפול עם warfarin או אספירין מוביל לתוצאות דומות לאחר bAVR כירורגי. שילוב אספירין עם קומדין עלול להוביל לירידה קטנה בתרומבואמבוליזם ובתמותה, אך מלווה בדימום מוגבר. עבור מטופלי TAVR, אספירין שווה לטיפול כפול בנוגדי טסיות מבחינת הורדת תרומבואמבוליזם ותמותה, עם ירידה אפשרית בדימום.

מקור:

Papak, Joel N., Joseph C. Chiovaro, North Noelck, Laura D. Healy, Michele Freeman, Jacquelyn A. Quin, Robin Paynter et al. "Antithrombotic Strategies After Bioprosthetic Aortic Valve Replacement: A Systematic Review." The Annals of thoracic surgery (2018).

נושאים קשורים:  Warfarin,  אספירין,  החלפת מסתם אאורטלי,  TAVI,  AVR,  מסתם ביולוגי,  מחקרים,  קומדין,  נוגדי קרישה
מאמרים נוספים שיעניינו אותך
תגובות