דלקת כלי דם 08.07.2019

עיכוב תגובת תאי T מסוג +CD8 על ידי דלדול תאי B בדלקת כלי דם הקשורה ב-ANCA

הפרעה לציר התקשורת בין תאי B לתאי T מסוג +CD8 יכולה להסביר חלק מיעילותה של Rituxmab בטיפול בדלקת כלי דם הקשורה ב-ANCA

תאי דם (איור: אילוסטרציה)
תאי דם (איור: אילוסטרציה)

מטרת המחקר היתה להשוות את ההשפעה של (Rituximab (RTX ומדכאי חיסון מקובלים על תאי T מסוג +CD4 ו–+CD8 ותאי Treg בדלקת כלי הדם (Vasculitis) הקשורה ב-ANCA - Antineutrophil Cytoplasmic Antibodies – AAV.

החוקרים בדקו את הפנוטיפ החיסוני (Immunophenotype) של תאי CD4+,יCD8 ותאי Treg מ-51 מטופלים עם AAV. ייצור ציטוקינים וכימוקינים על ידי תאי +CD8 שגורו במעבדה הוערכו על ידי Multiplex Immunoessay. ההשפעה של תאי B על תגובת תאי T מסוג +CD8 הוערך בעזרת מבחנים אוטולוגיים והטרולוגיים בו זמנית.

תאי T מסוג +CD4 ו-Treg היו בני השוואה בקרב מטופלים שקיבלו Rituximab או טיפול מקובל במדכאי חיסון, לעומת זאת, מקרב תאי ה-T מסוג CD8+,יRituximab הוביל לירידה של תאי CD45RA+CCR7-) TEMRA) מאחוז חציוני של 39% לפני הטיפול ל-10% לאחריו (p<0.001).

בנוסף, הטיפול הוביל לעיכוב יעיל של ייצור ציטוקינים וכימוקנים (הרמה החציונית של חלבון הדלקת המקרופאגי 1-אלפא היה 815 פיקוגרם/מ"ל בנבדקים תחת טיפול ב-Rituximab לעומת 985 פיקוגרם/מ"ל בנבדקים עם נוגדי חיסון מקובלים לעומת 970 פיקוגרם/מ"ל בקרב נבדקים עם מחלה לא מטופלת [p<0.01]).

תאי +CD8 שתורבתו יחד עם תאי B אוטולוגיים ייצרו יותר ציטוקינים דלקתיים במטופלי AAV בהשוואה למקרי ביקורת (תאי זיכרון מייצרי Tumor Necrosis Factorי– 14% בחולי AAV לעומת 9.2% בנבדקי ביקורת [p<0.005]). בתנאי מעבדה, הפרעה לקשר שבין תאי B לתאי T מסוג +CD8 הובילה לירידה בייצור הציטוקינים על ידי תאי +CD8, תופעה שמחקה את התופעה שנראתה בקרב חולי AAV לאחר טיפול ב-Rituximab.

מקור:

Neel A. et al (2019). Arthritis & Rheumatology, Volume71, Issue4, Pages 641-650;

נושאים קשורים:  מחקרים,  דלקת כלי דם,  מחקר בסיסי,  אימונולוגיה,  Rituximab
מאמרים נוספים שיעניינו אותך
תגובות