רפואה פסיכדלית 07.08.2019

מיקרו-דוזינג – מניעים והשלכות בריאותיות

מניעים ותופעות לוואי בקרב נוטלי מיקרו-דוזינג של חומרים פסיכדליים

השימוש במינונים מזעריים - Microdosing (מיקרו-דוזינג) - של חומרים פסיכדליים זכה לתשומת לב רבה מהתקשורת ומתואר באופן פופוליסטי כמשפר ביצועים קוגניטיביים ויצירתיות. לאחרונה שימוש זה צבר פופולריות רבה במסגרות תעסקותיות שונות בתחומי הטכנולוגיה והפרסום.  בעוד הדיווחים הינם חיוביים באופן כללי, ראיות מדעיות על ההשפעות השליליות הפוטנציאליות חסרות וכל המידע הקיים עד כה מתרכז בשכיחות התופעה ובמניעים לשימוש.

קבוצת חוקרים מאוניברסיטת מסטריכט שבהולנד פרסמה מחקר שהתייחס לפער זה בידע על התופעה על ידי שאלונים שניתנו למשתמשים בחומרים פסיכדליים. השאלונים עסקו בניסיון של המשתמשים בנטילת מיקרו-דוזינג בשילוב לוח הזמנים, מינון, מוטיבציה, והתייחסות להשפעות שליליות פוטנציאליות. תוצאות המחקר פורסמו בכתב העת Neuropsychopharmacology.

החוקרים פרסמו שאלון מקוון שהושק במספר אתרי אינטרנט ופורומים בין מרץ ליולי 2018. המשיבים שהסכימו, היו בני 18 ומעלה, והיו להם ניסיון במיקרו-דוזינג.

בסך הכל, 1116 מהנשאלים העידו על עצמם כמשתמשי מיקרו-דוזינג בהווה (79.5%) או בעבר (20.5%).

ל.ס.ד (10 מיקרוגרם) ופסילוסיבין (0.5 גרם) היו החומרים הפסיכדליים הנפוצים ביותר עם תדירות שימוש של בין 2 ל-4 פעמים בשבוע. רוב המשתמשים, לעומת זאת, לא היו מודעים לגבי המינון הנצרך המדויק. שיפור ביצועים קוגניטיביים היה המניע העיקרי לנטילת החומרים (37%). ההשפעות השליליות ביותר שדווחו היו בעלות אופי פסיכולוגי והתרחשו בצורה חריפה תוך כדי השפעה.

בהתאם לדו"חות התקשורת ולאנקדוטות, רוב המרואיינים במחקר זה נטלו את המיקרו-דוזינג על מנת לשפר ביצועים קוגניטיביים. תופעות שליליות התרחשו בעיקר באופן אקוטי בשלב שמיד לאחר צריכת החומר. עם זאת, הסיבה העיקרית להפסקת השימוש היתה היעדר יעילות. החוקרים מסכמים כי יש צורך בניסויים מבוקרי פלצבו עתידיים על מנת לבדוק האם ניתן לכמת את שיפור הביצועים הפוטנציאלי הנובע ממיקרו-דוזינג של חומרים פסיכדליים ובנוסף להעריך השפעות שליליות אפשריות לאחר מיקרו-דוזינג לטווח ארוך.

מקור:

Hutten, Nadia RPW, Natasha L. Mason, Patrick C. Dolder, and Kim PC Kuypers. "Motives and side-effects of microdosing with psychedelics among users." International Journal of Neuropsychopharmacology (2019).

תרגום: ד"ר אביעד הדר

נושאים קשורים:  רפואה פסיכדלית,  LSD,  פסילוסיבין,  מיקרו-דוזינג,  תופעות לוואי,  מחקרים
מאמרים נוספים שיעניינו אותך
תגובות