תיאור מקרה 08.08.2019

תיאור מקרה נדיר: לימפומה בתעלה האנאלית

קבוצת המטולוגים מאוניברסיטת אתונה ביוון מדווחת בכתב העת Acta Haematology על מקרה ייחודי של ליפומה ראשונית מסוג MALT בתעלה האנאלית

לימפומה, תאים סרטניים. אילוסטרציה

לימפומות של אזור השוליים - marginal zone lymphoma - מייצגות כ-10%-12% מכלל הלימפומות של תאי B. לימפומות מסוג extranodal marginal cell lymphoma - EMZL או לימפומה הקשורה במוקוזות (MALT) הן תת הסוג הנפוץ ביותר בקבוצה זו.

כמעט מחצית מכל הלימפומות מסוג MALT מתפתחות במערכת העיכול (GI). הקיבה היא האתר הנפוץ ביותר להתפתחות לימפומה במערכת העיכול אך גם המעי הדק והגס עלולים להיות מעורבים בממאירויות אלו.

קבוצת המטולוגים מאוניברסיטת אתונה ביוון מדווחים כעת בכתב העת acta haematology על מקרה ייחודי של ליפומה ראשונית מסוג MALT בתעלה האנאלית (Primary Extranodal Marginal Zone Lymphoma of the Anal Canal).

החוקרים מציינים כי קיימים דיווחים קודמים של לימפומה מסוג MALT בפי הטבעת. עם זאת, למיטב ידיעתם, מעורבותה של התעלה האנאלית עצמה מעולם לא דווחה בספרות.

החוקרים מדווחים כי במרבית המקרים של MALT באזורים הללו ניתן לאתר גורמים מזהמים המעורבים בפתוגנזה של לימפומות MALT ככל הנראה באמצעות גירוי אנטיגני מתמשך של האזור הנגוע. עם זאת, במקרה ייחודי זה לא תועד או נמצא זיהום רקע שיכול להסביר את ההתייצגות הייחודית.

בדו"ח המקרה המפורט החוקרים מתארים את ההתייצגות השונה תוך דיון במהלך הטיפול ובפרופיל הסימפטומים הספציפי להתייצגות זו.

מקור:

Diamantopoulos P, Dryllis G, Tsourouflis G, Petevi K, Boutsikas G, Rondogianni P, Boutsis D, Korkolopoulou P, Konstantopoulos K, Angelopoulou M, K, Meletis J, Kanellis G, Vassilakopoulos T, P: A Unique Case of Primary Extranodal Marginal Zone Lymphoma of the Anal Canal. Acta Haematol 2019. doi: 10.1159/000495601

נושאים קשורים:  מחקרים,  תיאור מקרה,  לימפומה,  תעלה אנלית,  ממאירויות דם
מאמרים נוספים שיעניינו אותך
תגובות