תסמונת השחלה הפוליציסטית 25.08.2019

פרופיל פסיכולוגי של נשים עקרות עם וללא תסמונת השחלה הפוליציסטית

לחץ, דיכאון, תפקוד מיני, ואלכסתימיה בקרב נשים עקרות עם וללא תסמונת השחלה הפוליציסטית

שחלות. אילוסטרציה

נשים עקרות חוות לעתים מצוקות כמו לחץ חברתי, דיכאון וירידה בתפקוד מיני, העלולות לעבור החמרה בעקבות תסמונת השחלה הפוליציסטית (PCOS).

קבוצת חוקרים ממרכז המחקר לפוריות ובריאות באוניברסיטת באבול למדעי הרפואה באיראן ניסתה להשוות פרופיל פסיכולוגי של נשים עקרות עם PCOS לזה של נשים ללא PCOS ביחס לארבעה תחומים: לחץ על רקע העקרות, דיכאון, בעיות בתפקוד המיני ואלכסיתמיה. תוצאות המחקר פורסמו החודש בכתב העת International Journal of Fertility and Sterility.

המחקר נערך על 240 נשים עקרות (120 עם PCOS ו-120 ללא PCOS) במרכז Fatemeh Azahra לפוריות ובריאות הרבייה (Babol, איראן) משנת 2016 עד 2017. החוקרים השתמשו בשאלונים הבאים לאיסוף נתונים: שאלון לבעיות פוריות (FPI), שאלון למדד התפקוד המיני הנשי (FSFI), שאלון למדד דיכאון בק-IIי(BDI-II) וסולם אלכסיתמיה של טורונטו (TAS-20).

נשים עם PCOS קיבלו ציוני סה"כ FPI גבוהים יותר מאלו ללא PCOSי(120.68 ± 29.42 לעומת 112.83 ± 30.94). בקרב מדדי המשנה בשאלון הנוגע לפוריות נמצא כי הממוצע של מדד הלחץ החברתי וחוסר הקבלה של חיים עתידיים ללא ילד היה גבוה יותר בקרב נקבות עם PCOS מאשר אלה ללא התסמונת (P <0.05). כמו כן, ממוצע תסמיני אלכסיתמיה (TAS-20) בקרב נשים עם PCOS היה גבוה באופן מובהק מאלו ללא התסמונת (59.83 ± 11.36 לעומת 55.69 ± 11.52). לא נמצא הבדל משמעותי בין שתי הקבוצות ביחס לציונים הממוצעים של תסמיני דיכאון ותפקוד מיני.

נשים עקרות עם PCOS חוו רמות גבוהות יותר של לחץ בנושאי פוריות וחוסר יכולת או קושי להבחין ולתאר את רגשותיהן בהשוואה לאלו ללא PCOS. הרופאים מאיראן מדגישים שעל ספקי טיפולי פוריות לספק תמיכה פסיכולוגית חברתית בדגש מיוחד על נשים עקרות על רקע PCOS.

מקור:

Basirat, Zahra, Mahbobeh Faramarzi, Seddigheh Esmaelzadeh, Sharareh Abedi Firoozjai, Theresa Mahouti, and Zahra Geraili. "Stress, depression, sexual function, and alexithymia in infertile females with and without polycystic ovary syndrome: a case-control study." Int J Fertil Steril 13, no. 3 (2019).

נושאים קשורים:  שחלות פוליציסטיות,  עקרות,  פריון,  דיכאון,  חרדה,  ילודה,  טיפולי פוריות,  אלכסתימיה,  בעיות רגשיות,  מחקרים
מאמרים נוספים שיעניינו אותך
תגובות
 
האחריות הבלעדית לתוכנן של תגובות שיפורסמו על ידי משתמשי האתר, תחול על המפרסם ועליו בלבד. על המגיבים להימנע מלכלול בתגובות תוכן פוגעני או כל תוכן אחר, שיש בו משום פגיעה או הפרת זכויות של גורם כלשהו