נינטדיניב 01.09.2019

נינטדניב כטיפול  בסרטן ריאה מסוג NSCLC - תוצאות סופיות של מחקר ה-SENECA

מחקר זה מאשש את היעילות של נינטדניב/דוסטקסל כטיפול קו שני ב-NSCLC ללא תלות בתזמון הדוסטקסל ומרמז כי ייתכן וטיפול חד-שבועי עם דוסטקסל הינו מועדף בהיבט רעילות הטיפול

תאי סרטן ריאה (צילום: אילוסטרציה)
תאי סרטן ריאה (צילום: אילוסטרציה)

למרות שטיפול בדוסטקסל מתאפיינת בסבילות קשה, שימוש בה יחד עם נינטדניב כטיפול קו שני מהווה את טיפול הסטנדרטי ב-nsNSCLCי(non-squamous non-small cell lung cancer) ומוביל ליתרון שרידות משמעותי בחולים עם התקדמות מחלה מהירה. מחקר ה-SENECA הינו מחקר פאזה IIB, מסוג תווית פתוחה, אשר העריך האם מתן של נינטדניב יכול להיות יעיל ובטוח ללא תלות בתזמון הדוסטקסל.

במחקר השתתפו מטופלים עם nsNSCLC לאחר התקדמות בטיפול כימותרפי סטנדרטי על בסיס פלטינום. המטופלים עברו סטרטיפיקציה לפי הזמן עד לחזרת מחלה (עד שלושה חודשים ומעל שלושה חודשים מסיום טיפול כימותרפי קו ראשון) וחולקו לשתי קבוצות בהתאם לתזמון הדוסטקסל: פרוטוקול T1:י33 מ"ג/מ2 בימים 1 ו-8 כל שלושה שבועות; פרוטוקול T2: מינון 75 מ"ג/מ2 כל שלושה שבועות. כל המטופלים קיבלו נינטדניב. התוצא העיקרי היה שרידות ללא התקדמות מחלה לפי הערכת חוקר. תוצאים משניים כללו שרידות כוללת, בטיחות ואיכות חיים.

במחקר השתתפו 212 מטופלים כאשר מתוכם 42 לא הוכללו באנליזת התוצאות. לפי החלטת החוקרים, המשתתפים קיבלו דוסטקסל בפרוטוקול T1 או T2י(85 משתתפים בכל פרוטוקול). 81.2% מהמשתתפים שובצו לעוקבה מספר 1 וסבלו מחזרת מחלה לאחר זמן חציוני של 0.52 חודשים. 18.8% מהמשתתפים שובצו לעוקבה מספר 2 וסבלו מחזרת מחלה לאחר זמן חציוני של 9.29 חודשים. מאפייני הבסיס של משתתפי שתי הקבוצות היו מאוזנים. לאחר זמן מעקב של 35.5 חודשים, לא נצפה הבדל בשרידות בין העוקבות והטיפולים השונים. חציון ההישרדות ללא התקדמות המחלה עמד על 4.79 חודשים ו-4.82 חודשים בקבוצות T1 ו-T2, בהתאמה. חציון ההישרדות עמד על 8.49 חודשים ו-9.62 חודשים, בקבוצות T1 ו-T2, בהתאמה. נמצא כי יש מעט יותר טוקסיות בפרוטוקול T2 (ובעיקר תופעות לוואי הקשורות בכימותרפיה, כגון נויתרופניה ללא חום או מוקוזיטיס). איכות החיים, כפי שנתפסה על ידי המשתתפים, נותרה יציבה ותזמון הדוסטקסל לא השפיעה עליה.

החוקרים מסכמים כי מחקר ה-SENECA מאשש את היעילות של נינטדניב/דוסטקסל כטיפול קו שני ב-nsNSCLC ללא תלות בתזמון הדוסטקסל. רעילות גבוהה יותר נצפתה עבור פרוטוקול הטיפול הניתן כל שלושה שבועות ללא שינוי במדדי איכות החיים. לפיכך, ייתכן וכדאי לאמץ פרוטוקול טיפול חד-שבועי על מנת לשמור על יעילות הטיפול ולשפר את סבילותו.

מקור: 

Capelletto, E. et al (2019) Lung Cancer. 134, 210

נושאים קשורים:  נינטדיניב,  דוסטקסל,  סרטן ריאות של תאים שאינם קטנים שאינו קשקשי,  יעילות,  סבילות,  מחקרים
תגובות