PrEP 24.09.2019

מחלות מין בעידן ה-PrEP – מה צריך לדעת?

טיפול מיידי במטופלים תסמיניים למחלות מין וסיקור של 3 אתרי ההדבקה באופן רוטיני באנשים א-תסמיניים מהווה הזדמנות מצוינת לזהות ולטפל במחלות אלה בזמן ובצורה הנכונה ביותר

מאת ד"ר רועי צוקר

PrEP הוא טיפול המבוסס על 2 חומרים פעילים בכדור אחד (Emtricitabine,יTenofovir Disoproxil) אשר במחקרים גדולים שנעשו, והראשון שבהם פורסם בשנת 2010 ונקרא IPREX, הוכיח ירידה משמעותית בסיכון ההhדבקות בנגיף ה-HIV וזאת כאשר נוטלים את הטיפול על בסיס יומי באנשים הנמצאים בסיכון גבוה להדבקה. במדינות בהן הטיפול מוטמע זה שנים, כמו מדינת ניו יורק, ירד מספר ההדבקות ב-HIV בצורה משמעותית והטיפול הוביל למהפכה ולעידן חדש בו קונדומים אינם הדרך היחידה כבר למניעת ההדבקה בנגיף.

כאשר מטופלים נוסעים למקומות בהם שכיחות המלריה גבוהה אנו הרופאים ממליצים להם ליטול טיפול מונע למלריה בצורת כדורים, אך במקביל תמיד מסבירים להם כי אמצעי הגנה נוסף וחשוב הינו תכשיר כנגד יתושים, אשר בנוסף להיותו שכבת הגנה נוספת במניעת מלריה עוזר גם למניעה של העברת מחלות אחרות העוברות באמצעות יתושים.

באופן דומה PrEP הוא תכשיר פומי המונע את ההדבקה ב-HIV אך אינו מונע אף מחלה אחרת העוברת בעת קיום יחסי מין. במצב זה, מחלות מין כמו קלמידיה, זיבה ועגבת עלולות לעלות בשכיחותן לאור תהליך מואץ של ירידה בשימוש בקונדומים, תהליך המכונה Condom Fatigue והחל עוד לפני עידן ה-PrEP.

האם עידן ה-PrEP הוביל לעליה במחלות מין אחרות?

הספרות הרפואית חלוקה באשר לעליה האמיתית בשיעור מחלות מין סביב השימוש ב-PrEP, אך כנראה מדובר בשילוב של עליה אמיתית במספר ההדבקות במחלות מין אחרות במקביל לסיקור תכוף יותר למחלות אלה כחלק מהמעקב אחר הטיפול ב-PrEP.

במטה אנליזה שפורסמה בעיתון AIDS בשנת 2016, נצפה כי הסיכון בנוטלי PrEP להדבקה בעגבת הינו פי 44, להידבקות בזיבה פי 25 ובקלמידיה פי 11 וזאת לעומת כאלה שאינם נוטלים PrEP.

במחקר שפורסם לאחרונה בעיתון הנחשב JAMA נצפה כי במעקב לפני ואחרי השימוש בPrEP במטופלים ותוך התחשבות בעליה בתכיפות הסקירה למחלות מין עדיין הייתה עליה משמעותית במחלות מין, בעיקר בכלמידיה וזיבה רקטליים. באופן מעניין נצפה כי 76% מההדבקות התרחשו רק ברבע מהמטופלים.

בשורה התחתונה, רופאי משפחה נתקלים ביותר מחלות מין ונדרשים לדעת לסקור ולטפל במחלות אלה בצורה טובה יותר.

מה הדרך האידיאלית לסקירה של מחלות מין בעידן ה-PrEP?

רוב מחלות המין ובעיקר מחלות כמו כלמידיה וזיבה עלולות להיות א-תסמיניות והינן ספציפיות לאתר ההדבקה. כדי למצוא אותן צריך לחפש אותן בדיוק באתרים אלה. אי לכך, בתקופה בה השימוש בקונדומים הולך ויורד והאופן בו מקיימים יחסי מין הולך ומשתנה, בדיקות סקר לאנשים א-תסמיניים חייבות לכלול בדיקה של 3 אתרי ההדבקה העיקריים: איבר המין/מערכת השתן, רקטום ולוע. ההמלצות הללו נמצאות עוד משנת 2015 בהמלצות ה-CDC לסקירה נכונה של גברים המקיימים יחסי מין עם גברים.

מה תכיפות הבדיקות שיש לבצע למחלות מין אחרות?

על פי המלצות ה-CDC רצוי כי גברים המקיימים יחסי מין עם גברים יעברו בדיקת סקר למחלות מין אחת לשנה, אך אלו הנמצאים בסיכון גבוה, כמו מטופלים הנוטלים PREP, יעברו בדיקות סקר לפחות אחת ל-3 חודשים כחלק מבדיקות השגרה לצורך חידוש הטיפול עבורם. יש להדגיש כי מדובר בבדיקות סקר למטופלים א-תסמיניים. במקרה בו המטופל מציג תסמינים באתר ספציפי, יש להתמקד בבדיקת אתר זה ולטפל בו בהתאם.

מה אני יכול להמליץ למטופלים שלי כדי להוריד את שכיחות ההדבקות?

כרופאי משפחה שעשויים לטפל במטופלים אשר נוטלים PrEP, יש להדגיש בעת רישום התרופה כי היא אינה מהווה תחליף לקונדום בשום אופן בכל הקשור להדבקה במחלות מין אחרות מלבד HIV. בנוסף, חובתנו היא לדאוג לרוטינת הסקירה שהוזכרה מעלה. כחלק מההיכרות האינטימית של רופאי משפחה עם מטופליהם, יש להתאים את אופן הסקירה ותכיפותה גם למטופל העומד מולנו תוך התחשבות באורחות חייו ובתנאים המשתנים מעת לעת.

לסיכום, הטיפול המונע ל-HIVי(PrEP) הוא דרך מצוינת למנוע הדבקה בנגיף אך מהווה אתגר לעולם הרפואה בכל הקשור למחלות מין אחרות הנובעות משינויים בהתנהגות המינית של הנוטלים את הטיפול, לרבות הורדה של קונדומים כחלק מהפרקטיקה המינית שלהם. טיפול מיידי במטופלים תסמיניים וסיקור של 3 אתרי ההדבקה באופן רוטיני באנשים א-תסמיניים מהווה הזדמנות מצוינת לזהות ולטפל במחלות אלה בזמן ובצורה הנכונה ביותר. חשוב לזכור כי מעבר להמלצות הרשמיות על פיהן עלינו לפעול, כל מטופל הוא שונה בהתנהגותו המינית ועל רופאי המשפחה להתאים את אופן ותכיפות הסקירה לכל מטופל על פי צרכיו ורמת הסיכון שלו.

מקורות:

1: Kojima N, Davey DJ, Klausner JD. Pre-exposure prophylaxis for HIV infection and new sexually transmitted infections among men who have sex with men. AIDS.2016 Sep 10;30(14):2251-2. doi: 10.1097/QAD.0000000000001185. PubMed PMID:27314179.

2: Traeger MW, Cornelisse VJ, Asselin J, Price B, Roth NJ, Willcox J, Tee BK, Fairley CK, Chang CC, Armishaw J, Vujovic O, Penn M, Cundill P, Forgan-Smith G, Gall J, Pickett C, Lal L, Mak A, Spelman TD, Nguyen L, Murphy DA, Ryan KE, El-Hayek C, West M, Ruth S, Batrouney C, Lockwood JT, Hoy JF, Hellard ME, Stoové  MA, Wright EJ; PrEPX Study Team. Association of HIV Preexposure Prophylaxis With  Incidence of Sexually Transmitted Infections Among Individuals at High Risk ofHIV Infection. JAMA. 2019 Apr 9;321(14):1380-1390. doi: 10.1001/jama.2019.2947. PubMed PMID: 30964528.

EMTR-IL-00076

נושאים קשורים:  PrEP,  מחלות מין
תגובות