פרקינסון 25.09.2019

פעילות מוחית ייחודית מנבאת תפקודים קוגניטיביים של חולי פרקינסון

קבוצת חוקרים מאיטליה מדגימה במאמר פורץ דרך בכתב העת המדעי Brain כי באמצעות דימות MRI ניתן לחשוף שינויים קוגניטיביים במחלת פרקינסון

במהלך דימות MRI ניתן להדגים וריאציות זמניות של קישוריות תפקודית של המוח. קבוצת חוקרים מאיטליה מדגימים במאמר פורץ דרך בכתב העת המדעי Brain כי באמצעות דימות כזה ניתן אף לחשוף שינויים קוגניטיביים במחלת פרקינסון.

במחקר שפורסם החודש, החוקרים האיטלקים העריכו 118 חולים עם מחלת פרקינסון וערכו השוואה עם קבוצת ביקורת של 35 נבדקים בריאים שהותאמו מבחינת גיל, מין והשכלה.

החולים במחלת פרקינסון סווגו לקטגוריות הכוללות חולים עם קוגניציה תקינה (n = 52), לקות קוגניטיבית קלה (n = 46) ודמנציה (n = 20) על סמך הערכה נוירופסיכולוגית נרחבת.

MRI פונקציונלי במצב מנוחה וגישת חלון הזזה שימש לחקר הקישוריות התפקודית הדינאמית. ניתוח דינמי הציע שתי מצבים של קישוריות מובחנת בכל הקבוצות. מצב 1: מצב מוח תכוף ומופרד (segregated) יותר המאופיין בשליטה של חיבורי רשת; מצב 2: מצב שכיח פחות, משולב עם רכיבים רשתיים המופעלים ומחוברים זה לזה בחוזקה.

במחלת פרקינסון, מצב 1 התרחש 13.89% לעתים קרובות יותר מאשר אצל נבדקים בריאים, במקביל להפחתה פרופורציונלית של מצב 2. ניתוחי תת קבוצות של מחלת פרקינסון הראו כי המצב המופרד התרחש בתדירות גבוהה יותר במחלת פרקינסון מאשר בליקוי קוגניטיבי קל ובקבוצות קוגניציה תקינות.

יתרה מזאת, חולי דמנציה של פרקינסון שהו זמן רב משמעותית במצב 1 המופרד והראו מספר נמוך משמעותית של מעברים למצב 2 בהשוואה לשאר הקבוצות.

מחקר זה מראה כי דמנציה במחלת פרקינסון מאופיינת בתכונות זמניות משתנות המתבטאות באופן מובהק בקישוריות דינאמית במוח.

בנוסף, התוצאות מראות כי זמן השהייה המוגבר במצב המופרד ומספר המעברים המופחתים בין מצבים 1 ל-2 קשורים לנוכחות דמנציה במחלת פרקינסון. מחקרים נוספים בנושא שינויים בקישוריות תפקודית דינאמית עשויים לעזור להבין טוב יותר את התפקוד הפרוגרסיבי של רשתות נוירונים בהקשר של מצבים קוגניטיביים שונים של מחלת פרקינסון.

מקור:

Eleonora Fiorenzato, Antonio P Strafella, Jinhee Kim, Roberta Schifano, Luca Weis, Angelo Antonini, Roberta Biundo, Dynamic functional connectivity changes associated with dementia in Parkinson’s disease, Brain, Volume 142, Issue 9, September 2019, Pages 2860–2872, https://doi.org/10.1093/brain/awz192

נושאים קשורים:  דמנציה,  פרקינסון,  ליקוי קוגניטיבי,  מחקרים,  MRI
מאמרים נוספים שיעניינו אותך
תגובות