מחלות לב 06.10.2019

מודלים ממוחשבים בקרדיולוגיה לקביעת הטיפול המיטבי

מודלים חישוביים, אשר מבוססים על פיזיולוגיה ופיזיקה, מאפשרים להשתמש בכלל ההדמיות והמדידות של המטופל לקביעת הטיפול המיטבי עבורו, ומאפשרים לחזות את תוצאות הטיפול

הטיפול הקרדיולוגי במטופלים מסתמך יותר ויותר על הדמיה מתקדמת, בדיקות גנטיות וטכנולוגיה חדשנית. כמות המידע המתקבל מהדמיות וממבחנים אבחנתיים אחרים עולה, ובמקביל, הולכת ומשתפרת היכולת להתאמת הטיפול באופן אישי למטופל. עם זאת, יחד עם העלייה בכמות המידע, עולה גם הקושי להשתמש בכלל ההדמיות והמדידות של המטופל לקביעת הטיפול המיטבי עבורו.

את הבעיה הזו ניתן לפתור באמצעות מודלים חישוביים, המתייחסים בהדרגה לנושא זה על ידי מתן מסגרת משותפת לשילוב מערכי נתונים מרובים ממטופלים בודדים. מודלים אלה מבוססים על פיזיולוגיה ופיזיקה, ולא על נתונים סטטיסטיים מתוך האוכלוסיה, ומאפשרים לחזות את תוצאות הטיפול במטופלים השונים. באמצעות השימוש במודלים, נחשף מידע אבחוני מתוך הדמיות ממוחשבות, שככל הנראה היה נשאר חבוי.

לסיכום, קיים צורך ברור במודלים מותאמים-אישית למטופלים הקרדיולוגים. צורך זה מניע את התפתחותם המהירה של כלים וטכניקות שונים, שיאפשרו בעתיד להתאים את הטיפול באופן אישי לכל מטופל. החל מבחירת טיפול תרופתי, דרך השתלת מכשירים תומכי לב ועד התערבויות כירורגיות.

מקור: 

Niederer S. A. et al. (2019) Nature Reviews Cardiology 16, 100-111

נושאים קשורים:  מחקרים,  מחלות קרדיווסקולריות,  ביו-טכנולוגיה,  ביו-אינפורמטיקה,  דימות,  הדמיה
תגובות