דחיית שתל 07.10.2019

ביטוי גנים בבדיקת דם ככלי לאבחון דחיית שתל חריפה ללא ביטוי קליני

עוקבה בלתי תלויה של 110 מושתלי כליה הראתה שבדיקת רמות הביטוי של 17 גנים בדם יכולה לזהות מושתלים בסיכון גבוה לדחייה חריפה ולאיבוד שתל עתידי

השתלת כליה. אילוסטרציה

בדיקת רמות הביטוי של 17 גנים בדם הפריפרי של מושתלי כליה אפשרה אבחון בלתי פולשני של דחיית שתל תת-חריפה ודלקת בשתל. כלי זה יכול להיות כלי יעיל בשביל להעריך את הסיכון לדחייה במושתלי כליה.

במושתלי כליה, מעקב אחרי ביופסיות יכול להצביע על מאפיינים היסטולוגיים המתאימים לדחיית שתל חריפה ושינוים גבוליים הקשורים לתוצאים בלתי רצויים בשתל, למרות תפקוד כלייתי תקין של השתל. סמנים בבדיקה בלתי פולשנית שיכולים להעיד על דחייה חריפה ללא ביטוי קליני נחוצים כדי להימנע מהסיכונים והעלויות של ביופסיות חוזרות.

החוקרים בחנו שינויים היסטולוגיים תת-קליניים ושינויים תפקודיים במושתלי כליה מתוך מחקר GoCAR - Genomics of Chronic Allograft Rejection שבו נבחנו ביופסיות במשך שנתיים של מחקר ובו זוהו מטופלים עם דחייה תאית גבולית או תת-קלינית של השתל לאחר שלושה חודשים מזמן ההשתלה.

החוקרים ביצעו בנוסף ריצוף RNA מדם שנאסף מ-88 מטופלים בזמן ביצוע הביופסיה ולאחר שלושה חודשים. החוקרים פיתחו שיטת ריצוף חדשה שמוכוונת לביטוי הגנים הרלוונטים. שיטה זו נבחנה על עוקבה בלתי תלויה.

מטופלים שחוו דחייה תת-קלינית לאחר שלושה חודשים היו בעלי סיכון מוגבר לדחייה קלינית לאחר 12 ו-24 חודשים, הידרדרות מהירה יותר בתפקוד הכליה וירידה בשרידות השתל באנליזה מסוג COX.

החוקרים זיהו 17 גנים בדם המטופלים שחזו במדויק דחייה תת-קלינית לאחר שלושה חודשים, ווידאו את תוצאות הבדיקה בדגימות דם מ-65 מושתלים ממחקר GoCAR ושלושה מאגרי מידע פומביים. עוקבה בלתי תלויה של 110 מושתלי כליה הראתה שבדיקה זו יכולה לזהות מושתלי כליה בסיכון גבוה לדחייה חריפה ולאיבוד שתל עתידי.

מקור:

Zhang W. et al (2019). JASN August 2019, 30 (8) 1481-1494;

נושאים קשורים:  מחקרים,  שתל כליה,  דחייה חריפה,  עוקבה,  זיהוי גנטי
מאמרים נוספים שיעניינו אותך
תגובות