זהות מינית ובריאות נפשית 27.10.2019

בריאות נפשית בביסקסואלים בהשוואה ללסביות והומוסקסואלים

שיתוף פעולה בין חוקרים מהונג קונג וארה"ב הוביל למחקר שבדק את הפערים בדיכאון, חרדה ורווחה נפשית בין לסביות והומוסקסואלים לבין ביסקסואלים

למרות שמחקרים קודמים הצביעו על כך כי לסביות, הומוסקסאולים וביסקסואלים (להט"בים) נמצאים בסיכון גבוה יותר לתסמינים פסיכיאטריים בהשוואה לאנשים הטרוסקסואליים, הוקדשה תשומת לב מוגבלת לפערים בתחום בריאות הנפש בקרב אוכלוסיות הלהט"בים, במיוחד בחברות שאינן מערביות.

שיתוף פעולה בין חוקרים מהונג קונג וארה"ב, בניהול בית הספר לבריאות הציבור באוניברסיטת בראון, הוביל למחקר שבדק את הפערים בדיכאון, חרדה ורווחה נפשית בין לסביות/הומוסקסואלים לבין ביסקסואלים. המחקר אף בחן כיצד מוסברים הפערים על ידי הגברת המתח סביב הזהות המינית בקרב ביסקסואלים בהשוואה להומוסקסואלים ולסביות.

מדגם המחקר כלל 931 אנשים בהונג קונג, כאשר 70.1% הזדהו כהומואים/ לסביות ו-29.9% הזדהו כביסקסואלים. הם מילאו שאלון לדיווח עצמי בנושא לחץ, זהות מינית ובריאות נפשית.

ביסקסואלים הראו רמות גבוהות יותר של תסמיני דיכאון וחרדה בהשוואה ללסביות והומוסקסואלים. מודלים של משוואה מבנית הראו כי בהשוואה ללסביות והומואים, ביסקסואלים היו בעלי סיכוי גבוה יותר לדווח על אי ודאות בזהות, הסתרת נטייתם המינית ותחושת קשר חלשה יותר לקהילה הלהט"בית. מאפיינים אלה נמצאו קשורים לתסמינים רגשיים קשים יותר ורווחה נפשית ירודה.

החוקרים מדגישים כי השימוש בנתוני חתך אינו מאפשר מסקנות על קשר סיבתי בין המשתנים וכי מדובר במתאם בלבד.

בהתחשב בפגיעותם הגדולה יותר של ביסקסואלים לתחלואה נפשית יש לפתח התערבות פסיכולוגית מבוססת ראיות הממוקדות אסטרטגית בנושאים של מתח סביב הזהות ולהנגיש התערבויות אלו לנזקקים להן. התערבויות חברתיות ופסיכו-חינוכיות גם הן הכרחיות גם כדי לשנות את התרבות המונוסקסיסטית ולמגר את השליליות כלפי הביסקסואליות בקהילה הלהט"בית ובקהילות הרחבות יותר.

מקור:

Chan, Randolph CH, Don Operario, and Winnie WS Mak. "Bisexual individuals are at greater risk of poor mental health than lesbians and gay men: The mediating role of sexual identity stress at multiple levels." Journal of affective disorders 260 (2020): 292-301.,

נושאים קשורים:  מחקרים,  חרדה,  ביסקסואליות,  דיכאון,  בריאות הנפש,  בריאות נפשית,  לחץ מזהות מינית
תגובות
 
האחריות הבלעדית לתוכנן של תגובות שיפורסמו על ידי משתמשי האתר, תחול על המפרסם ועליו בלבד. על המגיבים להימנע מלכלול בתגובות תוכן פוגעני או כל תוכן אחר, שיש בו משום פגיעה או הפרת זכויות של גורם כלשהו