התקרחות 29.10.2019

טיפול בהתקרחות והפרעות ממושכות בתפקוד המיני

השלכות הטיפול במעכבי 5 אלפא רדוקטאז, תסמונת פוסט-פינסטרייד ותופעות הלוואי בחולים עם אלופציה אנדרוגנית

מעכבי 5α-steroid reductase משמשים כתרופות לטיפול במצבים תלויי אנדרוגן כולל מחלות ערמונית ואלופציה אנדרוגנית (התקרחות גברית). Finasteride היתה הראשונה בשוק וכיום היא התרופה המעכבת הנפוצה ביותר שניתן באופן נרחב על ידי רופאי משפחה. Dutasteride היתה התרופה המעכבת השנייה שאושרה ובעלת פרופיל בטיחות דומה.

תופעות לוואי נפוצות של טיפול בתרופות אלו כוללות הפרעות בתפקוד המיני וחוסר איזון רגשי עם הפרעות במצב הרוח. תואר כי השימוש הממושך במעכבי 5 אלפא רדוקטאז בחולים עם אלופציה עלול לגרום לתופעות לוואי מתמשכות המכונות תסמונת פוסט-פינסטרייד (PFS), שהיא לא רק היארעות של תופעות לוואי פשוטה, אלא תסמונת מוגדרת על רקע יטרוגני.

PFS מופיע אצל אנשים רגישים גם לאחר מינונים קטנים של התרופה ויכול להימשך זמן רב לאחר הפסקת הטיפול. ההרעה באיכות החיים אצל אנשים המושפעים באופן זה איננה מצדיקה את השימוש בתרופה.

הכרה רחבה יותר של תסמיני PFS, שכיחותם, מהלך, מניעה ואפשרויות טיפול יאפשרו לבחון מחדש את ההתוויות לשימוש בתרופה ולהתאים אישית את הטיפול. ידע על PFS יעזור גם לספק את הטיפול הטוב ביותר עבור אנשים המושפעים מסינדרום חמור זה ולחנך חולים כראוי לפני שהם נותנים הסכמה מדעת לטיפול עם מעכבי 5 אלפא רדוקטאז.

מקור:

Maksym, Radosław B., Anna Kajdy, and Michał Rabijewski. "Post-finasteride syndrome–does it really exist?." The Aging Male 22, no. 4 (2019): 250-259.

נושאים קשורים:  מחקרים,  פינסטרייד,  תופעות לוואי שליליות,  התקרחות,  היפרפלזיה שפירה של הערמונית,  הפרעת זיקפה,  ליבידו,  תסמונת פוסט-פינסטרייד
תגובות