מחלות וסקולריות 05.11.2019

טיב הקשר בין דיספלזיה פיברומוסקולרית לדיסקציה ספונטנית של העורק הכלילי

לאחרונה נמצא קשר בין דיספלזיה פיברומוסקולרית (FMD) לבין דיסקציה ספונטנית של העורק הכלילי (SCAD). במחקר זה ניסו החוקרים להבהיר את טיב קשר זה

לאחרונה נמצא קשר בין דיספלזיה פיברומוסקולרית (FMD) לבין דיסקציה ספונטנית של העורק הכלילי (Spontaneous coronary artery dissection י– SCAD). במחקר זה ניסו החוקרים להבהיר את טיב קשר זה.

המחקר הינו מחקר עוקבה רטרוספקטיבי, בו נסקרו מטופלים עם SCAD שהגיעו להערכה בין השנים 2008 עד 2019. תועדו מאפייני המטופלים בנקודת ההתחלה, מידע מאנגיוגרפיה קורונרית ונתוני בדיקת הסקר ל-FMD. בקרב המטופלים שהשלימו בדיקת סקר ל-FMD, הושוו המשתנים בין המטופלים שנמצאו חיוביים ל-FMD לבין המטופלים שנמצאו שליליים.

סה"כ אותרו 51 מטופלות עם SCAD, כולן נשים, שגילן הממוצע 46.8 שנים. רבע מהמטופלות עברו צנתור טיפולי (Percutaneous coronary intervention – PCI) ומחציתן סבלו מסיבוך במהלך הצנתור. 78% מהמטופלות עברו בדיקה מלאה ל-FMD, מתוכן 63% אובחנו עם FMD רב-מוקדי (Multifocal FMD). בנוסף, נמצאו אצל 70% מהמטופלות אבנורמליות בכלי הדם שאינן FMD.

החוקרים מצאו כי המטופלות עם FMD היו מבוגרות יותר מאלו ללא FMD (50.7 לעומת 42.6 שנים, p = 0.006). FMD הראה קשר למצבים הבאים בתדירות גבוהה יותר: SCAD מסוג 2 (84% לעומת 47%, p = 0.025), עיוותים בעורקים כליליים שאינם SCADי(96% לעומת 53%, p = 0.002), ואבנורמליות כלי דם אחרות (84% לעומת 47%, p = 0,03).

לסיכום, מרבית המטופלות בקבוצת המחקר עם SCAD סבלו מ-FMD. כמו כן, אבנורמליות אחרות בכלי הדם היו גם הן שכיחות. המטופלות שהיו חיוביות ל-FMD היו מבוגרות יותר ובעלות סיכוי גבוה יותר לסבול מ-SCAD מסוג 2, ובנוסף עיוותים בעורקים כליליים ואבנורמליות אחרות בכלי הדם.

מקור: 

McNair P. W. et al. (2019) American Journal of Cardiology

נושאים קשורים:  דיסקציה ספונטנית של העורקים הכליליים,  דיספלזיה פיברומוסקולרית,  מחלות וסקולריות,  מחקרים
תגובות