אוטם שריר הלב 13.11.2019

רמות של נוירופפטיד Y לאחר צנתור ותוצאים לאחר אוטם שריר הלב

מטופלים שהציגו רמות גבוהות של נוירופפטיד Y לאחר צנתור בעקבות אוטם שריר הלב, עם עליות ST, היו בסיכון גבוה יותר לפגיעות לבביות משמעותיות בטווח הארוך

נוירופפטיד Y (NPY), קו-טרנסמיטור, מופרש בזמן פעילות סימפתטית, כולל בזמן אוטם לבבי עם עליית ST (STEMI – ST-elevation myocardial infraction) והוא עשוי להיות מכווץ כלי דם פוטנטי.

החוקרים שיערו כי רמות ה-NPY הלבבי נמצאות בהתאמה עם הפרפוזיה המחודשת וההחלמה של שריר הלב לאחר החלמה מהצנתור הראשוני (PPCI – Primary percutaneous coronary intervention). החוקרים רצו לקבוע האם ואיך NPY גורם לכיווץ כלי הדם הכליליים הקטנים.

תוצאות המחקר הראו כי רמות ה-NPY בוורידים הפריפריים היו גבוהות באופן מובהק בקרב מטופלים שעברו STEMI (n=45) בהשוואה למטופלים עם תסמונת כלילית חריפה (ACS - acute coronary syndromes) או אנגינה יציבה (n=48) ובהשוואה למטופלים עם עורקים כליליים תקינים (NC – Normal coronary, n=16). כמו כן, רמות ה-NPY בסינוס הקורונרי (CS – Coronary sinus) ובוורידים הפריפריים נמצאו בקורלציה חיובית מובהקת (r=0.79).

החוקרים מצאו כי מטופלים שעברו STEMI והציגו את הרמות הגבוהות ביותר של CS NPY הדגימו את רזרבת הזרימה הנמוכה ביותר, באופן מובהק, ואת האינדקס הגבוה ביותר של התנגדות מיקרווסקולרית שנמדד באמצעות coronary flow wire. בנוסף, לאחר יומיים, אותם מטופלים הציגו את רמות הבצקת בשריר הלב הגבוהות ביותר ואת החסימות המשמעותיות ביותר בהדמיית MRI באופן מובהק. כמו כן, אותם מטופלים היו גם עם מקטע הפליטה הנמוך (ejection fraction) ביותר והרחבה חדרית המשמעותית ביותר לאחר שישה חודשים.

NPY (100-250 ננוגרם/מ"ל) גרם לכיווץ כלי דם משמעותי בעורקים כליליים קטנים של חולדות דרך העלאה של מעבר הסידן בשריר חלק של כלי דם וגרם גם לעלייה משמעותית בהתנגדות של כלי הדם ובגודל האוטם בלבבות Langendorff. ההשפעות הללו נחסמו באמצעות BIBO3304( 1 מיקרו/מ"ל), אנטגוניסט לרצפטור Y1. כמו כן, צביעות אימונוהיסטוכימיות הדגימו את הרצפטור Y1 בתאי שריר חלק בכלי דם של עורקים כליליים בבני אדם.

המסקנות של החוקרים היו כי רמות גבוהות של CS NPY מיד לאחר החזרת הזרימה ללב נמצאות בקורלציה לפגיעה בתפקוד כלי הדם הקטנים, אוטם גדול יותר וירידה במקטע הפליטה שישה חודשים לאחר STEMI. NPY גורם לכיווץ של כלי הדם הכליליים הקטנים דרך הרצפטור Y1 ולכן אנטגוניסט לרצפטור יכול להיות טיפול טוב לאחר PPCI.

מקור:

Herring, N. et al. (2019) European Heart Journal 40,21.

https://academic.oup.com/eurheartj/article/40/24/1920/5374846

נושאים קשורים:  מחקרים,  נוירופפטיד Y,  אוטם לבבי,  צנתור,  תפקוד כלי דם קטנים
תגובות
 
האחריות הבלעדית לתוכנן של תגובות שיפורסמו על ידי משתמשי האתר, תחול על המפרסם ועליו בלבד. על המגיבים להימנע מלכלול בתגובות תוכן פוגעני או כל תוכן אחר, שיש בו משום פגיעה או הפרת זכויות של גורם כלשהו