השמנת יתר 25.11.2019

ההשפעה של ניתוח בריאטרי על היפוגונדיזם גברי

מחקר מצא כי בגברים הסובלים מהשמנת יתר ישנה ירידה ברמות הטסטוסטרון | רמות אלו יכולות לעלות משמעותית לאחר ניתוח בריאטרי, במקביל לשיפור המטבולי והירידה במשקל

השכיחות של השמנת יתר גדלה בצורה אקספוננציאלית במהלך העשורים האחרונים. ממחקרים עולה כי קיים קשר בין השמנת יתר בגברים לבין שינויים בציר בלוטות המין (Gonadal Axis), אשר יכול להוביל להיפוגונדיזם פונקציונלי. באמצעות ניתוח בריאטרי מתאפשרת ירידה ממושכת במשקל ושיפור מטבולי.

במחקר עוקבה רטרוספקטיבי זה בוצעה הערכה של ציר בלוטות המין הגברי והפרופיל המטבולי, במטופלים הסובלים מהשמנת יתר. ההערכה בוצעה בתקופה שלפני ואחרי הניתוח הבריאטרי, תוך השוואה לקבוצת ביקורת עם מדד מסת גוף תקין.

29 גברים הסובלים מהשמנת יתר נכללו במחקר. מטופלים אשר עברו ניתוח בריאטרי בין השנים 2012-2016, בבית החולים של האוניברסיטה הפדרלית של סנטה קתרינה. כמו כן נאספו ונותחו נתונים מקבוצת ביקורת שכללה 29 גברים מותאמים לפי גיל, עם מדד מסת גוף תקין. נתונים מלפני הניתוח הבריאטרי ושישה חודשים לאחר הניתוח הבריאטרי נאספו והושוו, לנתוני קבוצת הביקורת.

קבוצת המחקר הציגה ממוצע גילאים של 9.5 ± 42.8, ממוצע משקל של 25.8 ± 155.2 ק"ג וממוצע מדד מסת גוף של 7.1 ± 50.6 ק"ג חלקי מטר בריבוע. רמות הטסטוסטרון הטרום ניתוחיות שנמדדו היו שונות בין קבוצת המחקר לקבוצת הביקורת (96.4 ± 229.5 ננוגרם לדצ"ל בקבוצת המחקר, לעומת 170.8 ± 461.5 ננוגרם לדצ"ל בקבוצת הביקורת, P<0.01). במטופלים שעברו ניתוח בריאטרי נצפה שיפור בעל מובהקות סטטיסטית במשקל, בטסטוסטרון ובפרופיל המטבולי.

מסקנות החוקרים היתה כי היפוגונדיזם פונקציונאלי הינו שכיח בגברים הסובלים מעודף משקל וכי יש להעלות את המודעות לאבחנה זו. למרות החוסר במחקרים המגדירים את הפרמטרים האידיאליים לביצוע האבחנה ולמרות שעדיין אינן אינדיקציות ברורות למתן טיפול הורמונלי. במחקר זה אכן זוהתה עלייה ברמות הטסטוסטרון במהלך ששת החודשים הראשונים לאחר ניתוח בריאטרי. זאת ועוד, מחקרים קודמים אף הדגימו כי תפקוד בלוטות המין יכול לחזור לנורמה לאחר שיפור מטבולי.

מקור: 

Agustini Rigon F. et al. (2019) Obesity surgery. 29, 2115

נושאים קשורים:  מחקרים,  טסטוסטרון,  היפוגונדיזם,  השמנת יתר בגברים,  ניתוח בריאטרי
תגובות