השתלת מסתם אאורטלי 27.11.2019

החלפת מסתם בניתוח לעומת צנתור והקשר בין הסיכונים שבפעולה לתוצא הקליני

מטא-אנליזה מצאה כי השתלת מסתם אאורטלי באמצעות צנתור משפרת את השרידות במטופלים עם סיכון ניתוחי נמוך ואינה נחותה לגישה הניתוחית

החלפת מסתם ניתוחית (אילוסטרציה)

הקשר בין הסיכונים הניתוחיים והזמניים לבין התוצאים הקליניים במטופלים שעוברים השתלת מסתם אאורטלי בגישה ניתוחית לעומת גישה צנתורית (TAVI, transcatheter aortic valve implantation vs. SAVI, Surgical aortic valve implantation), אינו ברור.

מטא-אנליזה שכללה שבעה מחקרים רנדומליים מבוקרים (בהשתתפות 7,771 מטופלים) בדקה מגמות בתוצאים של הגישה הניתוחית לעומת הגישה הצנתורית, עד לתקופה של חמש שנים. כמו כן נבדקה השונות בתוצאים עם התייחסות לסיכון ניתוחי נמוך, בינוני או גבוהה של כל מטופל, עד לתקופה של שנה. ההערכות חושבו כיחסי סיכונים של השפעות רנדומליות (Random Effects) עם רווח בר-סמך של 95%.

מתוצאות המחקר עולה כי תמותה מכל סיבה דומה בשתי הגישות, צנתור לעומת ניתוח, לאחר 30 ימים (יחס סיכונים 0.81, רווח בר-סמך 95% 0.55-1.21, P=0.31), לאחר שנה (יחס סיכונים 0.97, רווח בר-סמך 95% 0.89-1.06, P=0.49), לאחר שנתיים (יחס סיכונים 0.96, רווח בר-סמך 95% 0.85-1.09, P=0.54) ולאחר 5 שנים (יחס סיכונים 1.04, רווח בר-סמך 95% 0.89-1.21, P=0.62).

התמותה מגורם לבבי, אוטם שריר הלב או שבץ היתה דומה גם היא בשתי הגישות, צנתור לעומת ניתוח, עד לתקופה של חמש שנים. התערבות באמצעות צנתור נמצאה קשורה עם סיכון נמוך יותר לפתח פרפור פרוזדורים. לעומת זאת נמצא סיכון גבוה יותר לסיבוכים וסקולריים, השתלת קוצב ודליפה פרא-מסתמית (paravalvular), עד לתקופה של חמש שנים. כמו כן, נמצא סיכון נמוך יותר לדימום משמעותי ולכשל כלייתי חריף בגישה הצנתורית לעומת הגישה הניתוחית. סיכונים נמוכים אלה היו מוגבלים לשנה ולשנתיים הראשונות, בהתאמה.

בהשוואה לגישה הניתוחית, נמצא כי הגישה הצנתורית הראתה עליונות בהפחתת תמותה מכל סיבה במטופלים עם סיכון ניתוחי נמוך, לאחר 30 ימים בלבד. בעוד שהגישה הצנתורית הייתה לא נחותה (noninferior) לגישה הניתוחית במטופלים עם סיכון ניתוחי בינוני או גבוה לאחר 30 ימים ולכל רמות הסיכונים לאחר שנה.

מסקנת המטא-אנליזה היתה כי הגישה הצנתורית איננה נחותה (noninferior) לגישה הניתוחית במובנים של תמותה, אוטם שריר הלב ושבץ עד לתקופה של חמש שנים. הגישה הצנתורית שיפרה את השרידות לעומת הגישה הניתוחית במטופלים עם סיכון ניתוחי נמוך, לאחר 30 יום.

מקור: 

Khan S. U. et al. (2019) The American Journal of Cardiology. 124, 1608

נושאים קשורים:  מחקרים,  צנתור,  ניתוח,  החלפת מסתם,  מסתם אאורטלי,  סיכונים,  תמותה
מאמרים נוספים שיעניינו אותך
תגובות