סרטן האשכים 28.11.2019

מהי הדרך הטובה ביותר לטפל בהישנות סרטן אשכים מסוג NSGCT?

החוקרים עקבו אחרי מטופלים עם סרטן אשכים מסוג NSGCT ובדקו מהו הטיפול המיטבי עבורם במקרה של חזרת המחלה ואילו גורמים משפיעים על הצורך בטיפול מולטי-מודלי

ביצוע של מעקב פעיל (AS – Active surveillance) היא גישה נפוצה במקרים של סרטן אשכים מסוג NSGCTי(nonseminomatous germ cell tumors). למרות שאין הסכמה בנוגע לטיפול המיטבי במקרים של חזרת מחלה בזמן המעקב, מרבית המטופלים מקבלים כימותרפיה.

במחקר הנוכחי החוקרים הציגו את הטיפול במסגרת עוקבה של מטופלים עם non–risk-adapted NSGCT שהיו תחת מעקב פעיל והדגישו את השימוש הסלקטיבי בכריתת בלוטות לימפה רטרופריטוניאליות (RPLND- Retroperitoneal lymph node dissection) ראשונית.

החל מדצמבר 1980 ועד דצמבר 2015, 580 מטופלים עם NSGCT שלב 1 היו תחת AS, כאשר 162 מתוכם חוו חזרה של המחלה. טיפול קו ראשון התבסס על אתר החזרה והיקף המחלה. החוקרים השתמשו ברגרסיה לוגיסטית על מנת לבחון את הגורמים הקשורים לצורך בטיפול מולטי-מודלי בחזרת המחלה בזמן ה-AS.

החוקרים מצאו כי זמן החציון עד לחזרת המחלה היה 7.4 חודשים. מרבית מקרי החזרה היו מוגבלים לאזור הרטרופריטוניאום (66%). לאחר חזרת המחלה, 95 מטופלים (58.6%) קיבלו כימותרפיה ו-62 (38.3%) עברו RPLND כטיפול קו-ראשון.

מעבר לכך, חמישה מטופלים (3.1%) קיבלו טיפולים אחרים כקו-ראשון. בקרב 103 מטופלים (65.6%), היה צורך בסוג אחד של טיפול: כימותרפיה בלבד הספיקה עבור 58 מתוך 95 מטופלים (61%) ו-RPLND בלבד הספיק עבור 45 מתוך 62 מטופלים (73%).

החוקרים מצאו מספר גורמים הקשורים לצורך בטיפול מולטי-מודלי לאחר חזרת המחלה, כמו בלוטות לימפה גדולות (יחס הסיכויים: 2.68 ; P=0.045) אצל מטופלים שקיבלו כימותרפיה וסמני גידול מוגברים (יחס הסיכויים: 6.05 ; P=0.008) אצל מטופלים שעברו RPLND. כאשר RPLND בוצע בקרב מטופלים עם סמנים תקינים, 82% מהם לא הזדקקו לטיפול נוסף.

תוצאות המחקר הראו כי בקרב 30 מתוך 162 מטופלים (18.5%) היתה חזרה שנייה של המחלה. בנוסף, לאחר מעקב עם חציון של 7.6 שנים, התרחשו חמישה מקרי מוות (3.1% מתוך מקרי חזרת המחלה, אך 0.8% מכלל העוקבה) כתוצאה מה-NSGCT או מסיבוכים הקשורים לטיפול.

מסקנות החוקרים היו כי אתר חזרת המחלה הנפוץ ביותר אצל מטופלים עם NSGCT בשלב 1 הנמצאים תחת AS הוא הרטרופריטוניאום. כמו כן, נראה כי מרבית המטופלים מחלימים לאחר טיפול מסוג אחד.

החוקרים סברו כי יש לשקול ביצוע RPLND עבור מטופלים עם חזרת מחלה, בייחוד עבור כאלה שהמחלה מוגבלת לאזור הרטרופריטוניאום והם מציגים סמנים תקינים, במטרה להימנע מכימותרפיה.

מקור:

Hamilton ,R.J. et al. (2019) Journal of Clinical Oncology 37,22.

נושאים קשורים:  מחקרים,  סרטן האשכים,  מעקב פעיל,  כימותרפיה,  כריתת בלוטות לימפה,  טיפול מולטי-מודלי
תגובות