טיפול פליאטיבי 01.12.2019

יעילות הטיפול בקטמין בסביבת הטיפול הפליאטיבי

סקירת ספרות מקיפה: השפעת קטמין בטיפול בדיכאון ובכאבים גופניים בקרב חולי פליאטיביים

מהספרות הקלינית עד כה עולה כי קטמין עשוי להוות תרופה יעילה באוכלוסיית הטיפול הפליאטיבי שכן הוכח כי תרופה זו מטפלת במספר מצבים הנפוצים בחולים אלה.

רופאים מהמחלקה הפליאטיבית ומהמחלקה לפסיכיאטריה במרכז הרפואי ווסטצ'סטר, ואלהלה, ניו יורק, פרסמו החודש סקירה מקיפה הבוחנת את יעילותו של קטמין לטיפול בדיכאון וכאבים גופניים בקרב חולים פליאטיביים.

החוקרים כללו 11 מחקרים בנושא קטמין כחומר אנטי-דיכאוני באוכלוסיית הטיפול פליאטיבי. בנוסף, נכללו 5 מחקרי RCT בנושא כאב פיזי באוכלוסייה זו.

כל 11 המחקרים, כולל RCT אחד, מצאו השפעות נוגדות דיכאון של קטמין באוכלוסיית מטופלים זו. התוצאות לגבי השפעת קטמין על טיפול בכאב גופני היו מעורבות. ב-RCTs הגדולים והעדכניים ביותר, לא נמצאה השפעה משככת כאבים משמעותית לקטמין.

סקירה זו מעלה כי טיפול במטופלים מתאימים בקטמין תוך ורידי (IV) ומעבר למתן פומי או נזאלי עשויים להיות היעילים והנוחים ביותר לטיפול בדיכאון, במיוחד עבור חולים המעוניינים לקבל טיפול בבית במסגרת הוספיס. שיכוך כאבים משמעותי נמצא אצל מטופלים שקיבלו קטמין אפידורלי או intrathecal ובמחקר אחד באמצעות מתן ורידי.

הרופאים מציינים כי עדיין יש צורך במחקר נוסף בכדי לקבוע אלה חולים פליאטיביים ירוויחו באופן מקסימלי מטיפול פליאטיבי בקטמין.

מקור:

Goldman, Nathaniel, Michael Frankenthaler, and Lidia Klepacz. "The Efficacy of Ketamine in the Palliative Care Setting: A Comprehensive Review of the Literature." Journal of palliative medicine 22, no. 9 (2019): 1154-1161.

נושאים קשורים:  מחקרים,  כאבי סרטן,  כאב,  קטמין,  טיפול פליאטיבי,  דיכאון
מאמרים נוספים שיעניינו אותך
תגובות
 
האחריות הבלעדית לתוכנן של תגובות שיפורסמו על ידי משתמשי האתר, תחול על המפרסם ועליו בלבד. על המגיבים להימנע מלכלול בתגובות תוכן פוגעני או כל תוכן אחר, שיש בו משום פגיעה או הפרת זכויות של גורם כלשהו