סרטן הערמונית 23.12.2019

TMPRSS2-ERG מעניק יעילות לאנזנלוטמיד במודל גידול עצם in vivo

קבוצת חוקרים מהמחלקה לאונקולוגיה בבית הספר לרפואה בדטרויט, מישיגן, הראתה כי גן ERG מווסת את הסינתזה של אנדרוגן בגידול ובכך מתווך את תפקוד ה-AR בתאי סרטן הערמונית

סרטן הערמונית עמיד לסירוס (CRPC) הוא מחלה מתקדמת העמידה בפני סירוס רפואי או כירורגי מערכתיים מסורתיים, כאשר עמידות זו מיוחסת בעיקר להפעלה מחודשת של קולטני אנדרוגן (AR) באמצעות מנגנונים מרובים. נראה כי פיוז'ן של TMPRSS2-ERG מסדיר את איתותי ה-AR, מפריע לתפקודי הדיפרנציאציה ומתווך איתות אונקוגני.

לאחרונה קבוצת חוקרים מהמחלקה לאונקולוגיה, בית הספר לרפואה של אוניברסיטת ווין, דטרויט, מישיגן, הראתה כי גן ERG מווסת את הסינתזה של אנדרוגן בגידול ובכך מתווך את תפקוד ה-AR בתאי סרטן הערמונית. כעת קבוצה זו משערת כי טיפול אנזנלוטמיד יהיה יעיל יותר בתאים/ גידולים עם טרנסלוקציות TMPRSS2-ERG כיוון שגידולים אלה הגבירו את איתות ה-AR.

השתקה של גן ERG בוצעה עם תאי VCaP באמצעות הדבקת lentiviral ליצירת תאי ERCshRNA VCaP ובקרת תאי SCR של VCaP עם shRNA. ניתוח של גדילת תאים בוצע כדי לקבוע את השפעת האנזלוטמיד. תעתיק הפוך, PCR כמותי בזמן אמת (RT-qPCR), שימש לקביעת הביטוי של גנים המגיבים ל-AR.

VCaP scr שתויג על ידי לוציפראז ותאים נגועים ב-shRNA שימשו במודל של בעלי חיים תוך-גרמי לניתוח גידול העצם תוך טיפול באנזלוטמיד המשמש לעיכוב איתות AR בגידולי עצמות.

אנזלוטמיד עיכב את הצמיחה של תאי SCC VC בצורה יעילה יותר מאשר תאי shERG. ניתוח הגנים המגיבים ל-AR מראה כי טיפול באנזלוטמיד בריכוז 5. טיפול באנזלוטמיד הביא לעיכוב צמיחה בתאי shRNA של VCaP בהשוואה לתאי VCaP shERG.

בניסוי צמיחת גידולי עצם, תאי shRNA ERG של VCaP גדלו בקצב איטי יותר מתאי shRNA SC VPaP. ביטוי אנזים אנדרוגן ביו-סינתטי בגידולי עצם עוכב בשני סוגי הגידולים על ידי מתן אנזלוטמיד.

נתונים אלה מצביעים על כך שגורם התעתוק של ERG מווסת ביטוי של אנזים אנדרוגן ביו-סינתטי, כאשר טיפול באנזלוטמיד יעיל יותר כנגד גידולי עצם VCaP עם ביטוי ERG שלם, וכי השתקה של ERG בתאי VCaP מביאה לתגובה פחותה לטיפול באנזלוטמיד. לפיכך, מצב ביטוי ה-ERG בגידולים עשוי לסייע לניבוי  פרוגנוזה וריבוד מטופלים לפני התחלת טיפול באנזלוטמיד.

מקור:

Semaan, Louie, Navneet Mander, Michael L. Cher, and Sreenivasa R. Chinni. "TMPRSS2-ERG fusions confer efficacy of enzalutamide in an in vivo bone tumor growth model." BMC Cancer 19, no. 1 (2019): 1-10.

נושאים קשורים:  מחקרים,  קולטן אנדרוגן,  גידולי עצם,  סרטן הערמונית העמיד בפני סירוס,  אנזלוטמיד
מאמרים נוספים שיעניינו אותך
תגובות