תיאור מקרה 09.01.2020

תיאור מקרה: נקרוזיס איסכמי של העור כתוצאה מטיפול בדליות בוושט

טרליפרסין משמש לטיפול בדימום מדליות בוושט ובדימום בתסמונת הפטורנאלית בחולי שחמת, ללא תופעות לוואי משמעותיות. מקרה זה מתאר חולה עם נמק עור נרחב לאחר השימוש בתרופה

טרליפרסין - Terlipressin (אנאלוג לואזו-פרסין) - משמש לטיפול בדימום מדליות בושט ודימום בתסמונת הפטו-רנאלית אצל חולים עם שחמת. תופעות לוואי מתרופה זו הן מינימליות לרוב. עם זאת, לעתים נדירות עלולות להופיע תופעות לוואי חמורות כמו נמק עור הכולל את הגפיים, שק האשכים, מרכז הגוף ועור הבטן.

בתיאור מקרה שפורסם לאחרונה בכתב העת המדעי European Journal of Case Reports in Internal Medicine מתואר מטופל עם מעורבות רבה יותר בעור בהשוואה למקרים אחרים שתוארו בספרות. מחברי תיאור המקרה הנוכחי מתארים חולה עם נמק עור נרחב, שאינו קשור לאתר העירוי, בגפיים התחתונות והעליונות, שק האשכים והבטן לאחר השימוש בטרליפרסין.

בן 71 התייצג במחלקה עם הלם היפוולמי כתוצאה מקרע של דליות בוושט. הוא סבל משחמת כבד אלכוהולית (Child-Pugh C), תסמונת הפטרינאלית מסוג 2, תרומבוציטופניה, דליות בוושט ופרפור פרוזדורים. הוא היה תחת טיפול באנטי קואגולציה ואמיודרון ללא היסטוריה של מחלת עורקים פרפרית או כלילית. ייצוב המודינמי וטיפול אנדוסקופי בוצע מיד.

בנוסף הוחל פרוטוקול טרליפרסין: 3 מ"ג ביום הראשון, 10 מ"ג ביום השני, 9 מ"ג ביום השלישי ו-3 מ"ג ביום הרביעי. עם זאת, ביום החמישי לטיפול, המטופל הציג נגעים עוריים מפושטים עם פורפורות נרחבות שכללו את הגפיים התחתונות והעליונות, שק האשכים והבטן.

ביופסיה של העור המעורב הראתה נמק של כל עובי האפידרמיס עם שלפוחיות ואזורי ניתוק של הדרמיס הבסיסי שהיה ברובו בשלב האפיתליזציה מחדש. ווסקוליטיס נשלל.

הטיפול בטרליפרסין הושעה ביום השביעי. הנגעים השתפרו שבעה ימים לאחר הפסקת טרליפרסין ללא טיפול נוסף. בסופו של דבר, המטופל נפטר משחמת לא מפוצה.

מחברי תיאור המקרה מדגישים כי נמק עור המשני לטרליפרסין הוא סיבוך נדיר. זיהוי מוקדם הוא חיוני כדי שניתן יהיה להשעות מיידית את התרופה. המוות במקרה זה אינו קשור ישירות לנמק העור אלא לסיבוכים המשניים של מחלת כבד מתקדמת.

מקור:

Pedro, B., Patrícia, T., & Aldomiro, F. (2019). Pituitary Apoplexy May Be Mistaken for Temporal Arteritis. European Journal of Case Reports in Internal Medicine, 6(11). https://doi.org/https://doi.org/10.12890/2019_001261.

נושאים קשורים:  תיאור מקרה,  מחקרים,  טרליפרסין,  vasoconstrictor,  נמק עורי,  תסמונת הפטו-רנאלית,  שחמת כבד
מאמרים נוספים שיעניינו אותך
תגובות