סרטן הערמונית 30.01.2020

חלבון ה-ELK1 כגורם חיזוי עצמאי להישנות סרטן הערמונית

הכללת ELK1 עשויה לשפר את תועלת המכשירים הפרוגנוסטיים המשמשים כיום לקבלת החלטות קליניות בטיפול בסרטן הערמונית

פקטור הקומפלקס השלישוני (tenary complex factor TCF) של החלבון ELK1 הנו מרכיב חיוני המשמש כחלבון קישור ועיגון לקולטני אנדרוגן (AR). חלבון זה מפעיל בין היתר מערכת קריטית של גנים המווסתים גדילה. חלבון זה הוא מרכזי בסרטני הערמונית הרגישים להורמונים ועמידים לסירוס ואף באלה העמידים לטיפול באנזלוטמיד.

שני האתרים ב-ELK1 הנדרשים לקשירת AR נמצאים גם בחלבוני TCF אחרים כמו ELK3 ו-ELK4.

במחקר זה קבוצת חוקרים ממישיגן, ארה"ב, בדקו את האם שלושת החלבונים הללו יכולים לשמש כגורמי חיזוי להישנות המחלה בסרטן הערמונית.

החוקרים גילו כי ELK4 אך לא ELK3 הופעל יחד עם AR באופן דומה ל-ELK1. ביטויים של ELK3 או של ELK4 בגידול לא היו קשורים להישרדות ללא התקדמות המחלה (DFS).

ELK1 היה קשור לשלב T גבוה יותר קלינית, שלב T גבוה יותר פתולוגית, רמת ציון Gleason גבוהה יותר, ציון פרוגנוסטי ובלוטות לימפה חיוביות.

ELK1 היה גורם פרוגנוסטי שלילי ל-DFS, ללא תלות ב-ELK3, ELK4, שלב T קליני, שלב T פתולוגי, דרגה פרוגנוסטית, מצב בלוטות הלימפה, גיל ומוצא אתני.

הכללת ELK1 הגבירה את היכולות של פנלים גנטיים Oncotype DX ו-Prolaris לחזות את הישנות המחלה וניבאה נכונה את הישנות המחלה בקבוצת משנה ספציפיות של חולים.

ELK1 מהווה גורם פרוגנוסטי חזק ועצמאי להישנות של כלל סוגי סרטן הערמונית, מה שמדגיש את תפקידו הייחודי בהתפתחות גידולי הערמונית. הכללת ELK1 עשויה לשפר את תועלת המכשירים הפרוגנוסטים המשמשים כיום לקבלת החלטות קליניות בטיפול בסרטן הערמונית.

מקור:

Pardy, Luke, Rayna Rosati, Claire Soave, Yanfang Huang, Seongho Kim, and Manohar Ratnam. "The ternary complex factor protein ELK1 is an independent prognosticator of disease recurrence in prostate cancer." The Prostate (2020).

נושאים קשורים:  קולטן אנדרוגן,  ביומרקר,  הישרדות ללא התקדמות מחלה,  סרטן ערמונית,  מחקרים
מאמרים נוספים שיעניינו אותך
תגובות