פרפור פרוזדורים 03.02.2020

צריבה בקו המיצר המחיצתי לעומת קו המיצר הלטרלי של המסתם המיטרלי לטיפול ברפרוף

במחקר הושוו היעילות והבטיחות של אבלציה בקו המיצר המחיצתי המיטרלי לעומת בקו המיצר הלטרלי המיטרלי לטיפול ברפרוף של טבעת המסתם המיטרלי

אבלציה לפרפור פרוזדורים. אילוסטרציה

המחקר בוצע על מנת להשוות את היעילות והבטיחות של צריבה (אבלציה) בקו המיצר המחיצתי המיטרלי (Septal Mitral Isthmus Line) לעומת צריבה בקו המיצר הלטרלי המיטרלי (Lateral Mitral Isthmus Line) לטיפול ברפרוף של טבעת המסתם המיטרלי (Mitral Annular Flutter).

רפרוף של טבעת המסתם המיטרלי הינה הטכיקרדיה העלייתית המאורגנת הנגרמת על ידי macro-re-entrant בשכיחות הגבוהה ביותר בעלייה השמאלית, אחרי ביצוע צריבה לטיפול בפרפור פרוזדורים. שני הסטים הכי נפוצים של נגעים שמבוצעים בצריבה לטיפול ברפרוף של טבעת המסתם המיטרלי כוללים צריבה קווית מהצד הקדמי-מחיצתי של הטבעת המיטרלית עד לווריד הראתי הימני העליון וצריבה קווית מהצד הלטרלי של טבעת המסתם המיטרלי עד לווריד הראתי השמאלי התחתון.

המחקר בדק את כל הצריבות שנעשו במיצר המיטרלי בבית החולים של אוניברסיטת פנסילבניה ב-2016 וב-2017. תוצאות חריפות של הפעולה ושרידות בטווח הרחוק, ללא הפרעות קצב, הושוו בין הקבוצות.

מתוך סך כולל של 114 צריבות קוויות של טבעת המסתם המיטרלי שבוצעו, חסימת הולכה הושגה ב-73 מקרים (93.6%), בהם בוצעה צריבה בקו המיצר המחיצתי המיטרלי. זאת, בהשוואה ל-29 מקרים (80.6%) שבהם בוצעה צריבה בקו המיצר הלטרלי המיטרלי (P=0.05).

למרות שאורך קו המיצר המחיצתי המיטרלי היה ארוך יותר (12.8 ± 48.9 ס"מ לעומת 12.8 ± 38.7 ס"מ; P=0.001), הזמן שנדרש להשגת חסימה היה קצר יותר (15.9 ± 25.2 דקות לעומת 21.3 ± 36.6 דקות; P=0.03). היה צורך בצריבה של הסינוס הכלילי ב-58.3% מהצריבות שנעשו בקו המיצר הלטרלי המיטרלי, בגלל אי יכולת להשיג חסם הולכה לאחר צריבה של העלייה השמאלית בלבד.

באנליזה רבת משתנים הודגם כי כישלון בהשגת חסימה חריפה, באמצעות צריבה של קו המיצר המיטרלי, קשור באופן משמעותי לחזרה של טכיקרדיה עלייתית מאורגנת (יחס סיכונים 6.39; רווח בר-סמך 95%: 1.37-29.9; P=0.02). זהו הגורם היחיד שזוהה עם קשר משמעותי.

מסקנת החוקרים היתה כי צריבה של קו המיצר המחיצתי המיטרלי דורשת פחות זמן ומובילה לחסימה של קו המיצר המיטרלי בתדירות גבוהה יותר. זאת בהשוואה לצריבה של קו המיצר הלטרלי המיטרלי. בנוסף, הודגם כי רק לעתים נדירות נדרשת צריבה מחוץ לעלייה השמאלית.

כישלון בהשגת חסימה חריפה של קו המיצר המיטרלי נמצא קשור באופן חזק לטכיקרדיה עלייתית מאורגנת לאחריה.

מקור: 

Maheshwari A. et al. (2019) Journal of The American College of Cardiology: Clinical Electrophysiology. 5, 1292

נושאים קשורים:  מחקרים,  צריבה בצנתור,  רפרוף עליות
תגובות
 
האחריות הבלעדית לתוכנן של תגובות שיפורסמו על ידי משתמשי האתר, תחול על המפרסם ועליו בלבד. על המגיבים להימנע מלכלול בתגובות תוכן פוגעני או כל תוכן אחר, שיש בו משום פגיעה או הפרת זכויות של גורם כלשהו