עישון 12.03.2020

השפעות הסיגריות האלקטרוניות על מערכת הנשימה

במחקר זה החוקרים מעלים חשש מפני השפעות ארוכות טווח של סיגריות אלקטרוניות אשר אינן ידועות בשלב זה, שכן השימוש בהן הוא חדש באופן יחסי

סיגריה אלקטרונית (צילום: אילוסטרציה)
סיגריה אלקטרונית (צילום: אילוסטרציה)

סיגריות אלקטרוניות מייצרות תרסיס לשאיפה המכיל ניקוטין, חומרי טעם, פרופילן גליקול וגליצרין צמחי בדרך שאינה דורשת הבערה של הטבק ובכך הן מהוות מוצר טבק חלופי לסיגריות הרגילות. Vaping (שאיפת אדים) היא תעשיה הפונה למעשנים הנוכחיים, למעשנים לשעבר ולצעירים שמעולם לא עישנו ומוערכת בשווי מיליארדי דולרים.

סיגריות אלקטרוניות הגיעו לשוק ללא בדיקות טוקסיקולוגיה פרה-קליניות מקיפות וללא  מחקרים קליניים בטיחותיים ארוכי טווח הנדרשות לטיפולים או מכשור רפואי קונבנציונלי. כמו כן, יש חילוקי דעות בדבר יעילותן כהתערבות להפסקת עישון, השפעתן ברמת האוכלוסיה והיותן פחות מזיקות ממוצרי טבק דליקים.

במחקר זה החוקרים בדקו את הראיות העוסקות בהשפעות הסיגריות האלקטרוניות על מערכת הנשימה. המחקרים שנכללו הדגימו השפעות ביולוגיות שליליות ברות מדידה ברמת האיבר והתא בבני אדם, בבעלי חיים ובתנאי מעבדה.

השפעות הסיגריות האלקטרוניות נבדלות בחלק מהדברים מהשפעות הסיגריות, אך יש גם קווי דמיון ביניהן. על מנת לפתח מחלות ריאה כמו סרטן ריאות או מחלת ריאה חסימתיות כרוניות דרושות עשרות שנים של עישון כרוני, ולכן השפעות הסיגריות האלקטרוניות ברמת האוכלוסיה עשויות להתגלות רק באמצע המאה הנוכחית.

לסיכום, הידע הנוכחי על השפעות הסיגריות האלקטרוניות אינו מספיק על מנת לקבוע שהן בטוחות יותר למערכת הנשימה ממוצרי הטבק הדליקים.

מקור:

Gotts J. E. et al. (2019) The BMJ. 366: l5275

נושאים קשורים:  מחקרים,  הפסקת עישון,  סיגריות אלקטרוניות,  השפעה על בריאות מערכת הנשימה
מאמרים נוספים שיעניינו אותך
תגובות
 
האחריות הבלעדית לתוכנן של תגובות שיפורסמו על ידי משתמשי האתר, תחול על המפרסם ועליו בלבד. על המגיבים להימנע מלכלול בתגובות תוכן פוגעני או כל תוכן אחר, שיש בו משום פגיעה או הפרת זכויות של גורם כלשהו