נגיף הקורונה 30.04.2020

ניתוח אווירודינמי של SARS-CoV-2 בשני בתי חולים בווהאן

מחקר זה בדק את התפשטותו באוויר של נגיף SARS-CoV-2 על ידי מדידת RNA נגיפי באירוסולים בבתי חולים בווהאן במהלך ההתפרצות

טיפול בחולה קורונה בבית חולים. צילום: שאטרסטוק

מחלת COVID-19 התפשטה במהירות רבה והפכה למגיפה בקנה מידה עולמי. ההעברה של SARS-CoV-2 דרך טיפות המופקות בנשימה אנושית ודרך מגע ישיר ידועה וברורה. לעומת זאת, טרם התברר הפוטנציאל להעברה דרך האוויר, העברה באירוסולים (aerosol transfer).

מחקר זה בדק את אופיו האווירודינמי של נגיף SARS-CoV-2 על ידי מדידת RNA נגיפי באירוסולים באזורים שונים של שני בתי חולים בווהאן במהלך התפרצות COVID-19 בפברואר ומארס 2020.

ריכוז ה-RNA של SARS-CoV-2 בתרסיסים שנמצא במחלקות הבידוד וחדרי המטופלים היה נמוך מאוד, אך היה גבוה יחסית באזור בתי השימוש של החולים.

רמות ה-RNAי- SARS-CoV-2 הנישא באוויר (airborne) ברוב השטחים הציבוריים לא היו ניתנות לגילוי כלל למעט בשני איזורים המועדים לצפיפות, אולי בגלל נשאים בקהל החולים.

החוקרים מצאו כי בחלק מתחומי הבניין שנועדו לצוות הרפואי היו ריכוזים גבוהים של RNA נגיפי באוויר עם התפלגויות של גדלי אירוסולים המצביעות על שכיחות גבוהה של אירוסולים בגדלי ה-submicrometre ו/ או supermicrometre אך רמות אלו הופחתו לרמות בלתי ניתנות לגילוי לאחר יישום נהלי סניטציה קפדניים.

למרות שהחוקרים לא הצליחו לקבוע את מידת יכולת ההדבקה של עדויות הנגיף שהתגלו באזורים אלה בבתי החולים, החוקרים סבורים כי לSARS-CoV-2 יכול להיות פוטנציאל העברה באמצעות אירוסולים (העברה באוויר).

התוצאות ממחקר זה מצביעות על כך שאוורור החדרים, חלל פתוח, חיטוי הלבשת המגן ושימוש נכון וחיטוי באזורי השירותים עשויים להגביל באופן יעיל את הצטברות ריכוז הנגיף באוויר. עבודה עתידית צריכה לבחון את יכולות ההדבקה של הנגיף בהעברה האירוסולית.

מקור: 

Liu, Yuan, Zhi Ning, Yu Chen, Ming Guo, Yingle Liu, Nirmal Kumar Gali, Li Sun et al. "Aerodynamic characteristics and RNA concentration of SARS-CoV-2 aerosol in Wuhan hospitals during COVID-19 outbreak." Nature (2020).

נושאים קשורים:  נגיף הקורונה,  העברה אירוסולית,  ווהאן,  בתי חולים,  מגיפת הקורונה,  מחקרים
תגובות