נגיף הקורונה 02.06.2020

נגיף שפעת מסוג A - זיהום נלווה במטופלים עם COVID-19

במחקר זה נמצא כי נגיף שפעת מסוג A היה אחד הנגיפים השכיחים אשר נמצאו כזיהום נלווה, מה שייתכן שגרם לתוצאות שליליות שגויות ב-real time PCR עבור SARS-CoV-2

קיימים דיווחים על זיהום נלווה במטופלים עם תסמונת נשימתית חמורה חריפה (SARS) ותסמונת נשימתית של המזרח התיכון (MERS), אך מעט ידע קיים בנושא זיהום נלווה אצל חולי נגיף קורונה COVID-19.

ההימצאות של זיהום נלווה אצל חולי COVID-19 היתה שונה במחקרים שונים, והגיעה עד ל-50% בקרב החולים שנפטרו. מחוללי מחלה נלווים כללו חיידקים כמו סטאפילוקוקוס פנאומוניה, דטאפילוקוקוס אוראוס, קלבסיאלה פנאומוניה, מיקופלזמה פנאומוניה, כלמידיה פנאומוניה, לגיונלה פנאומוניה, ואקינטובקטר באוומאני; מינים של קנדידה ואספרגילוס פלאבוס; ונגיפים, כמו שפעת, קורונה, ראינווירוס/אנטרווירוס, פאראאינפלואנזה, מטהפנאומווירוס, שפעת B ו-HIV.

נגיף שפעת מסוג A היה אחד הנגיפים השכיחים אשר נמצאו כזיהום נלווה, מה שייתכן וגרם לתוצאות שליליות שגויות ב-real time PCR עבור SARS-CoV-2. ממצאי מעבדה ודימות לבדם לא יכולים לעזור להבחין בין הימצאות זיהום נלווה לבין זיהום מסוג SARS-CoV-2.

על פי החוקרים, ייתכן שפאנלים חדשים מסוג syndromic multiplex אשר פותחו בין השאר לגילוי SARS-CoV-2 יכולים לשמש לזיהוי מוקדם של זיהום נלווה אצל חולי COVID-19. לעומת זאת, רופאים לא יכולים לשלול זיהום SARS-CoV-2 על ידי כך שמצאו מחוללי מחלה אחרים באמצעות שימוש בפאנלים החדשניים בשלב זה של מגיפת COVID-19.

כמו כן, רופאים לא יכולים לשלול זיהומים נלווים אחרים הנגרמים על ידי מחוללי מחלה נשימתיים על ידי אבחנה של SARS-CoV-2, או לשלול COVID-19 על ידי זיהוי של מחוללי מחלה נשימתיים אשר אינם קשורים ל-SARS-CoV-2. על פי החוקרים, לאחר זיהויי של מחוללי מחלה אפשריים הגורמים לזיהויי נלווה בקרב מטופלי COVID-19, הם יכולים להמליץ על אנטיביוטיקה רלוונטית.

מקור: 

Chih-Cheng Lai et. al (2020) Journal of Microbiology, Immunology and Infection https://doi.org/10.1016/j.jmii.2020.05.013

נושאים קשורים:  מחקרים,  זיהום נלווה,  נגיף קורונה,  תסמונת נשימתית חריפה חמורה,  נגיף השפעת,  קורונה
תגובות