כריתת שלפוחית השתן 18.06.2020

כריתת שלפוחית השתן והסיכונים בחולים שבריריים

מטרת המחקר היתה לקבוע את ערכה של בדיקת רמת השבריריות של המטופל לפני ניתוח לכריתת שלפוחית השתן לצורך חיזוי של סיבוכים קשים לאחריו

רופא וחולה (אילוסטרציה)
רופא וחולה (אילוסטרציה)

המחקר הנוכחי עסק בתוצאים של ניתוח לכריתה רדיקלית של שלפוחית השתן.  מטרת המחקר היתה לקבוע את ערכה של בדיקת רמת השבריריות (frailty) של המטופל לפני הניתוח לצורך חיזוי של סיבוכים קשים לאחר הניתוח ולצורך חיזוי שיעור התמותה שנה לאחר הניתוח בקרב חולים.

מחקר קוהורט פרוספקטיבי, בקבוצה אחת, כלל מטופלים שעברו ניתוח לכריתה רדיקלית של השלפוחית מספטמבר 2016 עד דצמבר 2017. שבריריות החולה נבדקה לפני הניתוח ושימשה להנחיית קבלת החלטות משותפות במהלך ישיבת צוות רב תחומית.

הסינון על בסיס רמת השבריריות בוצע באמצעות כלים מאומתים להערכת שבריריות פיזית, נפשית וחברתית. חולים קוטלגו כשבריריים במידה שהיו להם מאפיינים של שבריריות ≥2 בכלים המתוקפים.

התוצא העיקרי היה שילוב של היארעות סיבוכים קשים על פי ציון Clavien Dindo - CD  מדרגה III-V תוך 30 יום ו/או תמותה תוך שנה אחת מכל סיבה שהיא. התוצאים המשניים כללו כל סיבוך (CD II-V), משך אשפוז, אשפוז חוזר תוך 30 יום ותמותה מכל סיבה שהיא.

במחקר נכללו 63 חולים. 39 חולים (61.9%) קוטלגו כשבריריים. שבריריות לפני הניתוח היתה קשורה לסיכון מוגבר פי שבעה לסיבוך או מוות שנה לאחר הניתוח OR 7.36) ,CI 1.7-31.8, 22 חולים).

החוקרים ערכו השוואה בין מדד השבריריות לבין מדד ציון האגודה האמריקנית להרדמה ומדד שרלסון וראו כי ביצועי מדד השבריריות ניבאו באופן טוב יותר את התוצא המרכזי. ההישרדות הכוללת היתה גרועה משמעותית בקרב חולים תשושי נפש ושבריריים (23.2 חודשים (95% CI 18.7-30.1)) לעומת חולים לא שבריריים (32.9 חודשים 95% CI 30.0-35.9 (P = 0.01.

חולים שבריריים שעברו ניתוח לכריתת רדיקלית של שלפוחית השתן נמצאו בסיכון גבוה לסיבוכים לאחר הניתוח כולל מוות.

סקר שבריריות לפני הניתוח משפר את ריבוד הסיכון לפני הניתוח וניתן להשתמש בו כדי להנחות את בחירת המטופלים לצורך ניתוח כריתת ציסטה קיצונית.

מקור: 

van der Vlies, E., Los, M., Stijns, P., van Hengel, M., Blaauw, N., Bos, W., van Dongen, E., van Melick, H., & Noordzij, P. G. (2020). Preoperative frailty and outcome in patients undergoing radical cystectomy. BJU international, 10.1111/bju.15132. Advance online publication. https://doi.org/10.1111/bju.15132

נושאים קשורים:  מחקרים,  קרצינומה בשלפוחית ​​השתן,  חולשה; כריתת ציסטה רדיקלית,  הערכת סיכונים
תגובות