רדיותרפיה 22.06.2020

מניעה וטיפול בתופעות הלוואי של רדיותרפיה

בסקירה זו דנים רופאים אונקולוגים בתגובות של שלוש רקמות תקינות שונות לחשיפה לרדיותרפיה: בלוטות הרוק, מערכת הלב-ריאה והמוח

הקרנות הן חלק מרכזי מהטיפול בסרטן שאותו מקבלים כ-50% מהמטופלים. הדיוק במתן מנת הקרינה משתפר במהירות עם התקדמויות טכנולוגיות רבות. דיוק זה מאפשר מיקוד מדויק יותר של הקרינה לגידול ומפחית את החשיפה והנזק לרקמות הבריאות בסביבת הגידול.

למרות הגברת הדיוק וההצלחה בהקטנת תופעות לוואי הבלתי רצויות של הקרנות, יש עדיין צורך לשפר עוד את איכות חייהם של המטופלים וליצור מצב שבו ניתן להעלות את מינון הקרינה לגידולים במידת הצורך.

רדיותרפיה בעלת דיוק גבוה מאלצת את המטפל לבחור אילו מבני איברים או אילו תפקודים יש להציל ובאילו ניתן לפגוע במידה מסוימת. כדי לבצע בחירות כאלו באופן מיטבי יש להבין באופן דחוף יותר טוב את המנגנונים המולקולריים והפיזיולוגיים של תגובות רקמות רגילות לרדיותרפיה.

נכון לעכשיו, הגישות הקיימות פשטניות וכלליות מדי, מה שמוביל לשימוש במינונים ממוצעים ובנפחים מוקרנים ממוצעים של רקמות רגילות. זאת, בשל הצורך לתכנן טיפולים ללא התאמה ספציפית של ההקרנה לרקמות מסוימות תוך לקיחת סיכון מינימלי לתופעות לוואי של קרינה.

בסקירה הנוכחית רופאים אונקולוגים דנים בתגובות של שלוש רקמות תקינות שונות לחשיפה לרדיותרפיה: בלוטות הרוק, מערכת הלב-ריאה והמוח. מחברי הסקירה מראים שלמרות שהרקמות השונות יכולות לחלוק תהליכים תאיים מקומיים דומים מאוד, כל סוג רקמה מגיבה בצורה שונה מאוד בשל מנגנונים ספציפיים לאיברים.

מחברי הסקירה מסבירים כיצד ניתן להשתמש בידע הקיים על השוני התאי בין הרקמות באופן טוב יותר כדי לתכנן טיפול או ולמנוע השפעות הרדיותרפיה על רקמות בריאות.

מקור:

Barazzuol, L., Coppes, R. P., & van Luijk, P. (2020). Prevention and treatment of radiotherapy-induced side effects. Molecular oncology, 10.1002/1878-0261.12750. Advance online publication. https://doi.org/10.1002/1878-0261.12750

נושאים קשורים:  הקרנות,  קרינה,  רדיותרפיה,  תופעות לוואי,  מחקרים
תגובות