אנטיביוטיקה 28.06.2020

זיהום, חשיפה לאנטיביוטיקה, והתפתחות של דרמטיטיס אטופית

במחקר זה נמצא כי הסיכון לדרמטיטיס אטופית היה נמוך יותר כאשר האנטיביוטיקה הייתה בשימוש במהלך אירועי הזיהום בהשוואה למקרים בהם היה זיהום שלא טופל עם אנטיביוטיקה

מחקרים אשר נעשו בעבר הצביעו על קשר בין דרמטיטיס אטופית לחשיפה למיקרואורגניזמים ואנטיביוטיקה. יחד עם זאת, מחקרים אלה נמצאו מוגבלים, וההשפעה על התפתחות דרמטיטיס אטופית הייתה לא ברורה.

החוקרים בצעו ניסויי מבוסס הקצאה אקראית בקנה מידה לאומי באוכלוסיה קוריאנית על מנת לחקור את הקשר בין דרמטיטיס אטופית לחשיפה בגיל צעיר לזיהומים ואנטיביוטיקה.

סך הכל 244,805 ילדים עם דרמטיטיס אטופי מתוך 2,283,601 הילדים אשר נולדו בין ינואר 2010 לדצמבר 2014 ומספר זהה של ילדים בריאים בקבוצת ביקורת נכללו במחקר. באמצעות כלים סטטיסטיים מצאו החוקרים שאירועים של זיהום וחשיפה לאנטיביוטיקה היו קשורים לסיכון מוגבר לדרמטיטיס אטופית (יחס הסיכויים 1.60; רווח בר-סמך 95%, 1.58-1.63 לזיהום; ויחס הסיכויים 1.11; רווח בר-סמך 95% 1.09-1.13 לחשיפה לאנטיביוטיקה).

Staquis
Pfizer Pharmaceuticals Israel Ltd
RX
Not covered by the Health basket
Staquis

OINT.: 2.5, 30, 60, 100 g. Should be applied twice dly. to affected areas. The drug is for topical use only and not for ophthalm., oral, or intravag. use. Topical tmt. of mild- moder. atopic dermatit. in pts. 2 yrs. of age and older. C/I: Hypersens.

תוצאות המחקר הראו על קשר תלוי-מינון בין סיכון לדרמטיטיס אטופית, מספר אירועי זיהום ומחזורי טיפול אנטיביוטי ומשך החשיפה לאנטיביוטיקה. בנוסף, נמצא כי הסיכון לדרמטיטיס אטופית היה נמוך יותר כאשר האנטיביוטיקה הייתה בשימוש במהלך אירועי הזיהום בהשוואה למקרים בהם היה זיהום שלא טופל עם אנטיביוטיקה.

על אף שבמחקר לא נלקחו בחשבון הסיבות או חומרת הזיהום, סוג האנטיביוטיקה וגורמים גנטיים וסביבתיים של המשתתפים, תוצאות המחקר מצביעות על כך שזיהום וחשיפה לאנטיביוטיקה היו קשורים לסיכון מוגבר לדרמטיטיס אטופית. בנוסף, תוצאות המחקר הצביעו על כך ששימוש באנטיביוטיקה במהלך זיהום יכול להפחית את הסיכון לדרמטיטיס אטופית הנגרמת כתוצאה מזיהום וטיפול מתאים בזיהומים יכול למזער את הסיכון לדרמטיטיס אטופית המוגבר על ידי זיהום או אנטיביוטיקה.

מקור: 

Chong Won Choi et. al (2020) The Journal of Dermatology DOI: 10.1111/1346-8138.15387

נושאים קשורים:  אנטיביוטיקה,  דרמטיטיס אטופית,  זיהום,  אטופיק דרמטיטיס
מאמרים נוספים שיעניינו אותך
תגובות