בדיקות סקר לסרטן 14.07.2020

מה משפיע על ההחלטה להפסיק סקירות לסרטן בחולים מבוגרים עם תוחלת חיים קצרה?

המחקר הנוכחי ניסה לבחון את אופן קבלת ההחלטות של רופאי משפחה בנוגע להפסקת בדיקות סקר לסרטן השד, המעי הגס או הערמונית בקרב מבוגרים עם תוחלת חיים מוגבלת

רופא משפחה (צילום: אילוסטרציה)
רופא משפחה (צילום: אילוסטרציה)

למרות הנחיות קליניות הממליצות על בדיקת סרטן שגרתית בקרב מבוגרים עם תוחלת חיים מוגבלת, מטופלים אלה עדיין נבדקים לעתים קרובות  בסקירות של סרטן השד, המעי הגס והערמונית.

המחקר הנוכחי ניסה לבחון את אופן קבלת ההחלטות של רופא המשפחה  בנוגע להפסקת בדיקות סקר  לסרטן השד, המעי הגס או הערמונית בקרב מבוגרים עם תוחלת חיים מוגבלת.

החוקרים ערכו ראיונות עם רופאים בשילוב דיון ממקרים רפואיים אמיתיים שבהם הרופאים טיפלו. במסגרת הראיונות, קלינאים מ-17 מרפאות אקדמיות וקהילתיות שונות נשאלו כיצד הגיעו להחלטות על בדיקת סרטן ספציפית אצל שניים או שלושה ממטופלים מבוגרים שחושב כי נותרו להם פחות מעשר שנים לחיות. השאלות נגעו למטופלים עם וללא בדיקות סקר עדכניות.

הראיונות הוקלטו באודיו ותומללו. התמלולים נותחו באמצעות ניתוח תוכן איכותי כדי לזהות נושאים עיקריים. סקרי מטופלים שנערכו במקביל העריכו את התפיסה של המטופל בנוגע להחלטות לבצע או להפסיק בדיקות סקר לסרטן, חשיבות המלצת הקלינאי ונכונות להפסיק את בדיקות הסקר.

25 רופאי משפחה בגיל ממוצע, 47.1 [9.7], 14 נשים (56%) דנו ב-53 מטופלים במהלך דיון שנע בין שניים לשלושה חולים לקלינאי. בסקר המקביל השתתפו  46 מטופלים ומטפל (קרוב משפחה של מטופל) בגיל ממוצע 74.9, 66% נשים.

הראיונות חשפו חמישה נושאים עיקריים:

(1) החלטות על ביצוע בדיקת סקר לסרטן לא היו תמיד החלטות מודעות או מכוונות.

(2) התראות אוטומטיות מהרשומות הרפואיות האלקטרוניות היו קשורות בקבלת החלטות פחות מכוונות ומודעת.

(3) ההחלטה לבצע בדיקת סקר לסרטן לא היתה בינארית. לעתים קרובות רופאים שקלו אפשרויות אחרות  ושינויים מבלי להפסיק בפועל את הסקירה.

(4) בנוסף למאפייני המטופלים, הקלינאים הושפעו מבקשת המטופל ומהתנסויות אנקדוטליות.

(5) השפעות של מומחים רפואיים אחרים ומשפחת המטופלים או חברים היו משמעותיות מאוד.

מבחינת סקר המטופלים, נמצא שהחולים לא זכרו כמחצית (31 מתוך 64) מההחלטות שלהם בנושא בדיקות סקר לסרטן.

בקרב בעלי הסקר האחרון, הציון הממוצע של הנכונות להפסיק את בדיקות הסקר היה 3.2 (95% CIי2.5-3.9) בסולם Likert 5 (כאשר 1 מציין "לא מסכים כלל" ו-5 מציין "מסכים מאוד"). ברוב החלטות הסקר שבהן היו מעורבים מומחים (13 מתוך 16), המטופלים העריכו את המלצות המומחים על פני המלצות רופא המשפחה.

החוקרים מסכמים כי קבלת ההחלטות בנוגע לבדיקות סקר לאיתור סרטן היא מורכבת. ממצאי המחקר מראים כי אסטרטגיות המאפשרות קבלת החלטות מכוונות יותר עשויות להיות חשובות בקבלת החלטות בנוגע לבדיקות סקר סרטן במבוגרים עם תוחלת חיים מוגבלת.

מקור:

Schoenborn NL, Massare J, Park R, Boyd CM, Choi Y, Pollack CE. Assessment of Clinician Decision-making on Cancer Screening Cessation in Older Adults With Limited Life Expectancy. JAMA Netw Open. 2020;3(6):e206772. Published 2020 Jun 1. doi:10.1001/jamanetworkopen.2020.6772

נושאים קשורים:  רפואת משפחה,  רופאי משפחה,  בדיקות סקר לסרטן,  מחקרים
מאמרים נוספים שיעניינו אותך