נגיף הקורונה 03.08.2020

הרביעיה הקטלנית: הגורמים לתמותה ממחלת הקורונה באיטליה

במאמר סקירה שפורסם לאחרונה ב-Current cardiology reviews זוהו ארבעה מרכיבים עיקריים לתמותה הגבוהה מקורונה בצפון איטליה

מאז התפרצותה בסין בסוף 2019, מחלת נגיף קורונה החדש (COVID-19) התאפיינה הן בהתפשטות מהירה והן בתמותה גבוהה. התמותה בצפון איטליה התגלתה כגבוהה יותר מהתמותה בשאר העולם - עם שיא של 18.4% באזור לומברדיה ועד 31% בעיר ברגאמו והמחוז סביבה. מסיבה זאת קבוצות מחקר ברחבי העולם עושות נסיונות שונים להבנת הסיבות למצב כה דרמטי.

במאמר סקירה שפורסם לאחרונה בכתב העת המדעי Current cardiology reviews זוהו ארבעה מרכיבים עיקריים לתמותה: הנגיף עצמו, זיקנה, מחלת ריאות ואי ספיקת לב. השילוב המזיק של ארבעת גורמים אלה קיבל את השם "הרביעיה הקטלנית".

גורמי הסיכון העומדים בבסיס מצבים אלה הם מאפיינים ייחודיים ונפוצים של האוכלוסיה בצפון איטליה. גורמים אלה נותחו במאמר תוך בחינת היכולת לבצע שינויים בצפון איטליה ובמקומות עם מאפיינים דומים ופוטנציאל לתמותה גבוהה.

כל אחד מהגורמים דורג כ"בלתי ניתן לשינוי", "ניתן לשינוי באופן חלקי" או "ניתן לשינוי", לצורך הבהרה וייעול העברת המידע הרלוונטי בין גורמי מדיניות שונים.

עדויות מדעיות עדכניות בתחום זה מתוארת במחקר בצורה של סקירה עלילתית בהירה וקלה לקריאה לצוותים רופאים וגם לציבור אקדמי רחב יותר.

מקור: 

Calcaterra, G., Bassareo, P. P., Barilla, F., Sergi, D., Chiocchi, M., Romeo, F., & Mehta, J. L. (2020). The Deadly Quartet (Covid-19, old age, lung disease, and heart failure) explain why coronavirus-related mortality in northern Italy was so high. Current cardiology reviews, 10.2174/1573403X16666200731162614. Advance online publication

נושאים קשורים:  מחקרים,  Covid-19,  איטליה,  ריאה,  תמותה,  זיקנה,  מגיפת הקורונה,  נגיף הקורונה
מאמרים נוספים שיעניינו אותך
תגובות
 
האחריות הבלעדית לתוכנן של תגובות שיפורסמו על ידי משתמשי האתר, תחול על המפרסם ועליו בלבד. על המגיבים להימנע מלכלול בתגובות תוכן פוגעני או כל תוכן אחר, שיש בו משום פגיעה או הפרת זכויות של גורם כלשהו