כימותרפיה 12.08.2020

האם קנאבינואידים יעילים למניעת בחילות והקאות כתוצאה מכימותרפיה?

במחקר נבדק האם, כפי שעולה מעדויות, לקנאבינואידים במתן פומי אכן יש השפעה מיטיבה על חולי סרטן הסובלים מבחילות והקאות כתוצאה מכימותרפיה

בחילות והקאות הנגרמות על ידי כימותרפיה (CINV) הם תופעות לוואי נפוצות המכבידות על מטופלים העוברים טיפול כימותרפי בסרטן. עדויות מצביעות על כך שמניפולציה של קולטני CB2 לקנאבינואידים, הקיימים בנוירונים של גזע המוח, עשויה להקל על תופעת CINV.

נערכה סקירה שיטתית ומטה אנליזה בנוגע ליעילותם ובטיחותם של קנאבינואידים במתן פומי, בהשוואה לטיפולים אחרים, על פי נתונים שהתקבלו ממחקרים מבוקרים אקראיים (RCT). סקירת הספרות בוצעה באמצעות Ovid MEDLINE; Embase Classic ו-Embase והרשם המרכזי של Cochrane לניסויים מבוקרים. נכללו כלל המחקרים הרלוונטיים שפורסמו עד תאריך נובמבר 2018. נתוני המחקר חולצו ונכללו במטה-אנליזה על בסיס קריטריונים מוגדרים מראש.

תוצאות המחקר חשפו כי במסגרת טיפול מניעתי נגד בחילות והקאות, קנבינואידים במתן דרך הפה היו יעיל יותר מאשר פלסבו או טיפולים סטנדרטים אחרים שנבדקו. בהסתכלות על הנתונים, ללא ההשפעה ספציפית על הקאות, הקנאבינואידים במתן פומי היו יעילים במידה שווה לטיפולים האחרים. כחומר נוגד בחילה, קנאבינואידים במתן פומי היו יעילים באותה מידה כמו טיפולים אחרים. אחוז גדול יותר של מטופלים שקיבלו קנאבינואיד דרך הפה ב-CINV חוו דיספוריה, אופוריה וסדציה (בהשוואה לטיפולים אחרים).

החוקרים מסיקים כי למרות שקיימות עדויות שמצביעות על כך שלקנאבינואידים במתן פומי עשוי להיות תפקיד בבקרה על בחילה מנקודת מבט נוירופיזיולוגית, הנתונים המחקריים אינן משקפים זאת.

החוקרים מציינים כי קיים רק מספר מצומצם של RCTs בהם יש השוואה למשטרי טיפול חדשים ובנוסף הדיווח לקוי בספרות הקיימת ולכן ישנו קושי להסיק מסקנות בנושא.

מסיבה זו מסיקים החוקרים כי RCTs נוספים שיחקרו את יעילותם ובטיחותם של קנאבינואידים במתן פומי יובילו להבנה טובה יותר של יעילות טיפול זה בחולים המקבלים טיפול בכימותרפיה.

מקור: 

Chow, R., Valdez, C., Chow, N., Zhang, D., Im, J., Sodhi, E., & Lock, M. (2020). Oral cannabinoid for the prophylaxis of chemotherapy-induced nausea and vomiting-a systematic review and meta-analysis. Supportive care in cancer : official journal of the Multinational Association of Supportive Care in Cancer28(5), 2095–2103. https://doi.org/10.1007/s00520-019-05280-4

נושאים קשורים:  קנבינואיד,  בחילה והקאות,  כימותרפיה,  דרונבינול,  מחקרים
תגובות