גיל המעבר 12.08.2020

חשיפה לכימיקלים שאינם מתכלים מקדימה את גיל המעבר

במחקר חדש נמצא כי נשים עם רמות גבוהות בדם של מזהמי PFAS, הנמצאים גם במי שתייה, הגיעו לגיל המעבר שנתיים מוקדם יותר מאלו עם רמות נמוכות יותר

מחקר חדש שפורסם בכתב העת Clinical Endocrinology & Metabolism מראה כי חשיפה למזהמים פרפלואורואלקיליים ופוליפלואורואלקיליים,  PFAS - Per-and polyfluoroalkyl - עלולה לגרום להקדמת גיל המעבר בעד שנתיים מלאות.

PFAS ידועים ככימיקלים שאינם מתכלים המיוצרים על ידי בני אדם ומשמשים במגוון רחב של מוצרי פלסטיק, כלי בישול וחומרים אטומים למים, מזרנים וקצף לכיבוי אש. כימיקלים מסוג PFAS יכולים לזהם מי שתייה, וההערכה היא כי כ-110 מיליון אמריקאים (אחד מכל שלושה) עשויים לצרוך מי שתייה המזוהמים בכימיקלים אלה.

במחקר הנוכחי החוקרים בדקו 1,120 נשים בגיל העמידה עם מעקב פרוספקטיבי בן 17 שנה. הם גילו שנשים עם רמות PFAS גבוהות בדגימות הדם שלהן הגיעו לגיל המעבר שנתיים מוקדם יותר מאלו עם רמות נמוכות יותר.

החוקרים מבית הספר לבריאות הציבור במישיגן מדגישים במאמר כי הקדמה של גיל המעבר מספר שנים קודם מהרגיל משפיעה באופן משמעותי על בריאות הלב וכלי הדם והעצמות, על איכות החיים ועל הבריאות הכללית בכלל בקרב נשים.

מקור: 

Ning Ding, Siobán D Harlow, John F Randolph, Jr., Antonia M Calafat, Bhramar Mukherjee, Stuart Batterman, Ellen B Gold, Sung Kyun Park, Associations of Perfluoroalkyl Substances with Incident Natural Menopause: the Study of Women’s Health Across the Nation, The Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism,  dgaa303, https://doi.org/10.1210/clinem/dgaa303

נושאים קשורים:  מחקרים,  זהמים סביבתיים,  PFAS,  חומרים פרפלואורואלקיליים ופוליפלואורואלקיליים,  גיל המעבר
תגובות