טרשת עורקים 14.09.2020

הימצאות סידן בעורקים הכליליים אצל מטופלים עם פרפור עליות

במחקר זה נמצא כי כמות הסידן בעורקים הכליליים עלתה בהתאם לעלייה בגורמי סיכון קרדיווסקולריים

טרשת עורקים. אילוסטרציה
טרשת עורקים. אילוסטרציה

הנטל של טרשת עורקים במטופלים עם פרפור עליות אינו ידוע. מטרת המחקר היתה להעריך את כמות הסידן בעורקים הכליליים במטופלים עם פרפור עליות.

החוקרים ניתחו באופן רטרוספקטיבי 324 מטופלים עם פרפור עליות, אשר עברו בדיקת CT אנגיוגרפיה לפני אבלציה של פרפור עליות והסיכון הקרדיווסקולרי שלהם נאסף בצורה פרוספקטיבית. ממוצע הגילאים של משתתפי המחקר היה 66 ו-71% מהם היו גברים.

תוצאות המחקר הראו כי היסטוריה של מחלת עורקים כלילית (CAD) היתה קיימת ב-19% (n = 63) וסידן בעורקים הכליליים היה קיים אצל כולם. במטופלים ללא CAD ידוע (n = 261), סידן בעורקים הכליליים נמצא ב-70% (n = 182) מהמטופלים, מה שהעלה את הימצאות CAD ל-76% (n = 245) במשתתפי המחקר כולו.

הדירוג החציוני של CAC היה 170 במטופלים ללא היסטוריה של CAD. כמות הסידן בעורקים הכליליים עלתה בהתאם לעלייה בגורמי סיכון קרדיווסקולריים. סידן בעורקים הכליליים היה ב-58% מהמטופלים להם לא היו גורמי סיכון קרדיווסקולריים.

מסקנת החוקרים היתה כי סידן בעורקים הכליליים היה נפוץ מאוד במטופלים עם פרפור עליות, כולל כאלה שהיו ללא גורמי סיכון קרדיווסקולריים. כמות גדולה של סידן בעורקים הכליליים יכולה לגרום לעלייה בדירוג CHA 2DS 2-VASc בחולי פרפור עליות רבים.

החוקרים טוענים כי ממצאי המחקר מצביעים על כך שאפיון רמת הסידן בעורקים הכליליים אצל מטופלים עם פרפור עליות יכול להיות בעל ערך קליני להערכת הסיכון הטרומבואמבולי וליישום של טיפול קרדיאלי מונע.

מקור:

Lu Qi Chen et. al (2020) The American Journal of Cardiology https://doi.org/10.1016/j.amjcard.2020.03.018

נושאים קשורים:  מחקרים,  סידן בעורקים הכליליים,  גורמי סיכון,  פרפור עליות
תגובות
 
האחריות הבלעדית לתוכנן של תגובות שיפורסמו על ידי משתמשי האתר, תחול על המפרסם ועליו בלבד. על המגיבים להימנע מלכלול בתגובות תוכן פוגעני או כל תוכן אחר, שיש בו משום פגיעה או הפרת זכויות של גורם כלשהו
אנונימי/ת
24.09.2020, 19:36

לא ברור לי המושג "רמת הסידן בעורקים". האם מדובר בהצטברות על דפנות העורקים או רמות של סידן בדם הכלילי. ואיך סה נמדד בדיוק