תסביב אשך 23.09.2020

הטיפול בתסביב האשכים בילדים בבריטניה: איך ניתן להשתפר?

ניתוח כמותני ואיכותני של הגורמים המשפיעים על הצלה מוצלחת של האשכים בבריטניה

תסביב האשך הוא מצב חירום כירורגי, הדורש ניתוח קריטי בזמן כדי למנוע אובדן איברים פוטנציאלי. מחקר זה ריכז וניתח נתונים לאומיים על תסביב אשכים בילדים, ומציע תובנה מקיפה על סטנדרט הטיפול הנוכחי באנגליה בילדים עם חשד לתסביב באשך.

איסוף הנתונים הלאומי בוצע באמצעות בקשת חופש המידע. מתוך 134 מרכזים באנגליה המטפלים בילדים, התקבלו תגובות מ-121 מרכזים  המייצגים 140 בתי חולים.

פחות משני שליש מבתי החולים שהשתתפו במחקר היו עם מיון ילדים. שליש מבתי החולים השתמשו בהעברה בין בתי חולים במקרים של תסביב עם מגבלות גיל משתנות. מרחק ההעברה הממוצע היה 19.4 מיילים. לא נמצא קשר מובהק סטטיסטית בין הסדרי העברה למספר אירועי התסביב שהסתיימו בפגיעה לא הפיכה באשך.

ניתוח תוכן איכותני של דיווחי אירועים חמורים זיהה נושאים נפוצים המובילים לעיכוב באבחון ועיכוב בהגעה לניתוח: חינוך והדרכה, תקשורת, סיבוכי העברה, משאבים במקום ועבודה במרכזים מגוונים.

מחברי המחקר מצאו שונות באספקת משאבי בריאות ברחבי אנגליה, עם שונות גם במספר האקספלורציות הניתוחיות ביחס לאוכלוסיה, ומספר האשכים שנפגעו באופן בלתי הפיך ביחס לאוכלוסיה.

החוקרים קיבלו נתונים משתנים וחסרים על אקספולרציות של שק האשכים וניתוחי אורקדיקטומיות (orchidectomies), רמות נמוכות מאוד של ביקורת מקומית וגילוי מוגבל מאוד של דיווחי אירועים. ביקורת לאומית מחייבת תאפשר איסוף נתונים מקיף יותר כדי לזהות במדויק מגמות ולהמליץ ​​על המלצות.

כדי לשפר את התוצאות, מחברי המאמר ממליצים על המשך חינוך רופאי ילדים, צוותי ED וצוותים ניתוחים, עם בדיקת אשך חובה לגברים צעירים הסובלים מכאבי בטן. אמנם חשוב לייעל את שירותי האשפוז, אך הזמן שאובד בין הופעת הסימפטום לפנייה לטיפול רפואי הוא קריטי יותר, ולכן העלאת המודעות בקהילה לנערים והורים צעירים עשויה להיות חיונית אף היא לשיפור שיעורי הישרדות האשכים.

מקור:

Ryan, K. A., Folkard, S. S., Bastianpillai, C., & Green, J. (2020). The management of testicular torsion in the UK: How can we do better? A national quantitative and qualitative analysis of the factors affecting successful testicular salvage. Journal of pediatric urology, S1477-5131(20)30508-8. Advance online publication.

נושאים קשורים:  כריתת אשכים,  ילדים,  הצלת האשכים,  תסביב אשכים,  מחקרים
מאמרים נוספים שיעניינו אותך
תגובות