פעילות יתר של שלפוחית השתן 12.10.2020

האם טיפול אנטי-כולינרגי בפעילות יתר של שלפוחית השתן מגביר סיכון לדמנציה?

המחקר בדק האם יש סיכון מוגבר לדמנציה במטופלים עם פעילות יתר של שלפוחית השתן הנוטלים תרופות אנטי-כולינרגיות בהשוואה למטופלים תחת טיפול עם אגוניסטים לבטא-3

מטרת המחקר הנוכחי היתה לבדוק האם יש סיכון מוגבר לדמנציה בקרב מטופלים עם פעילות יתר של שלפוחית השתן (OAB - overactive bladder) שמתחילים טיפול עם תרופות אנטי-כולינרגיות בהשוואה למטופלים שמתחילים טיפול עם אגוניסטים לבטא-3.

המחקר הנוכחי הוא מחקר עוקבה מותאם, רטרוספקטיבי, מבוסס אוכלוסיה, בו השתמשו במידע אדמיניסטרטיבי מאונטריו, קנדה, בשנים 2010-2018. החוקרים התאימו בין 47,324 מטופלים שהחלו טיפול עם תרופות אנטי-כולינרגיות (Oxybutynin, tolterodine, Solifenacin, darifenacin, fesoterodine, trospium) ל-23,62 מטופלים שהחלו טיפול עם אגוניסט לבטא-3 (Mirabegron), רק בהתוויה לטיפול ב-OAB.

החוקרים מדדו 75 משתנים בסיסיים (כולל תחלואות נלוות, תרופות חדשות ושימוש קודם בשירותי בריאות) והשתמשו בהם בכדי ליצור ציון נטייה. הקבוצות היו דומות מבחינת כל המשתנים שנמדדו לאחר התאמה. החוקרים הגדירו חשיפה עיקרית לפי סוג התרופה לטיפול ב-OAB בה השתמשו (אנטי-כולינרגי או אגוניסט לבטא-3). התוצא המרכזי במחקר היה דמנציה, והוא נבדק על ידי הגדרה אדמיניסטרטיבית מתוקפת.

החוקרים מצאו כי התרופות האנטי-כולינרגיות הנפוצות ביותר שהיו בשימוש הן Tolterodineי(40%), Oxybutyninי(29%) ו-Solifenacinי(26%). בנוסף, נמצא כי החציון של משך הטיפול עם אנטי-כולינרגים היה 30 ימים (טווח בין רבעוני: 30-170). כמו, החציון של משך הטיפול עם אגוניסט לבטא-3 (Mirabegron) היה 64 ימים (טווח בין רבעוני: 30-317).

תוצאות המחקר הראו כי מטופלים שקיבלו תרופות אנטי-כולינרגיות היו בסיכון מוגבר לדמנציה בהשוואה למטופלים שקיבלו אגוניסט לבטא-3 (יחס הסיכונים: 1.23; רווח בר סמך 95%: 1.12-1.35).

החוקרים מצאו כי משתני המין והגיל היו בעלי השפעה משנה (Effect modification) מובהקת, כאשר גברים בגילאי ≤ 75 שנים שקיבלו טיפול עם אנטי-כולינרגים היו בסיכון הגבוה ביותר לדמנציה בהשוואה למטופלים עם מאפיינים דומים שטופלו עם אגוניסט לבטא-3.

החוקרים הסיקו כי טיפול ב-OAB באמצעות תרופות אנטי-כולינרגיות קשור לסיכון מוגבר להופעה של דמנציה חדשה, בהשוואה לטיפול עם אגוניסט לבטא-3. תוצאות המחקר מתייחסות להטיה פרוטופטית (Protopathic bias) שייתכן שקיימת במחקרים אחרים שבדקו את הנושא והן תומכות בקשר שבין שימוש בתרופות אנטי-כולינרגיות לבין דמנציה.

מקור: 

Welk, B. et al. (2020) BJU International 126,1.

נושאים קשורים:  מחקרים,  פעילות יתר של שלפוחית השתן,  תרופות אנטי כולינרגיות,  אגוניסט לבטא-3,  דמנציה
מאמרים נוספים שיעניינו אותך
תגובות
 
האחריות הבלעדית לתוכנן של תגובות שיפורסמו על ידי משתמשי האתר, תחול על המפרסם ועליו בלבד. על המגיבים להימנע מלכלול בתגובות תוכן פוגעני או כל תוכן אחר, שיש בו משום פגיעה או הפרת זכויות של גורם כלשהו