סרטן קיבה 09.11.2020

סרטן קיבה מוקדם: זיהוי ביומרקרים לנגעים חודרי תת רירית

מחקר שנערך באיטליה ניסה לאפיין את ההבדלים בין סוגי סרטן קיבה שיש להם פרוגנוזות שונות כדי למצוא ביומרקרים של מחלה אגרסיבית

בצפון איטליה, סרטן קיבה מוקדם מהווה כ-25% ממקרי סרטן הקיבה המנותחים והוא מאופיין בדרך כלל בפרוגנוזה טובה. עם זאת, יש מקרים של סרטן קיבה מוקדם שמאופיינים על ידי פלישה נרחבת של תאי סרטן לתת רירית, גרורות בבלוטות הלימפה ופרוגנוזה גרועה יותר (Pen A) וקבוצה של מקרי סרטן קיבה שהפרוגנוזה שלהם טובה יותר (Pen B).

מחקר שנערך באיטליה ניסה לאפיין את ההבדלים בין סוגי סרטן קיבה שיש להם פרוגנוזות שונות כדי למצוא ביומרקרים של מחלה אגרסיבית.

מטרת המחקר היתה לאפיין את ההבדלים בין תאי Pen A, Pen B ותאים מסרטן קיבה מתקדם (T3N0) כדי לזהות ביומרקרים לאגרסיביות של הגידול.

במחקר נבחרו גידולים סרטן קיבה מוקדם, 33 גידולי מתת קבוצה Pen A ו-34 גידולים מתת קבוצה Pen B ו-20  גידולים של סרטן קיבה מתקדם. בוצעו אימונוהיסטוכימיה לסוגי מוצין (mucin), גליקופרוטאין שמהווה את המרכיב העיקרי של ריר, ניתוח ביטוי גנטי, ונבדקו יציבות של מיקרוסטלייט, מוטציות TP53 ואובדן הטרוזיגוטיות.

תת קבוצה Pen A התאפיינה בביטוי יתר של MUC6 ואילו תת-קבוצה Pen B התאפיינה באמפליפיקציה של הגן GATA6. נצפו יותר גידולים עם חוסר יציבות של מיקרוסטלייט בתאי סרטן קיבה מתקדם מקומי (T3N0) אך לא היה הבדל משמעותי מבחינה זאת בין גידולי Pen A ו-Pen B. ל-32.8% מגידולי סרטן הקיבה המוקדם היתה מוטציה באקסון 5-8 של הגן TP53, ומחציתם הציגו אובדן הטרוזיגוטיות. מוטציה בגן TP53 ביחד עם אובדן הטרוזיגוטיות איפיינו בעיקר גידולי Pen A.

מסקנת המחקר היא שפרמטרים קליניים-פתולוגיים, מצב המיקרוסטלייט ותדירות מוטציות TP53הם לא מה שמבדיל בין תת קבוצות של גידול סרטן קיבה מוקדם. לעומת זאת, הגברה של התבטאות הגן GATA6, ביטוי מוגבר של MUC6, ומוטציה ב-TP53 ביחד עם אובדן הטרוזיגוטיות אפיינו משמעותית את תת קבוצה Pen A.

מקור: 

Molinari C, Tedaldi G, Rebuzzi F, Morgagni P, Capelli L, Ravaioli S, Tumedei MM, Scarpi E, Tomezzoli A, Bernasconi R, Ambrosio MR, D'Ignazio A, Solaini L, Limarzi F, Ercolani G, Martinelli G, Ulivi P, Saragoni L. Early Gastric Cancer: identification of molecular markers able to distinguish submucosa-penetrating lesions with different prognosis. Gastric Cancer. 2020 Nov 6.

נושאים קשורים:  מחקרים,  TP53,  GAT6,  MUC6,  גידולים חודרי תת רירית,  סרטן קיבה,  גידולי מערכת עיכול
מאמרים נוספים שיעניינו אותך
תגובות