צטוקסימאב 16.11.2020

Afatinib Plus Cetuximab לעומת Afatinib לבד כטיפול קו ראשון בסרטן ריאות מסוג תאים שאינו תאים קטנים

התוספת של צטוקסימאב לאפטיניב לא שיפרה את התוצאות ב-NSCLC המוטנטי ב-EGFR שלא טופל בעבר

סרטן ריאות (אילוסטרציה)

המשלב של המעכב הלתי הפיך של טירוזין קינאז (TKI) ממשפחת ErbB בתוספת הנוגדן החד שבטי ל-EGFR צטוקסימאב הודגם בעבר כיעיל בטיפול בעמידות ל-EGFR TKI. בפרסום הנוכחי מוצגות התוצאות הסופיות של מחקר ה-SWOG S1403 בו בחנו האם השילוב של אפטיניב בתוספת צטוקסימאב בהשוואה לאפטיניב בלבד ישפר את ההישרדות ללא התקדמות המחלה (PFS) בחולים עם סרטן ריאות שאינו קטן-תאים (NSCLC) עם מוטציית EGFR שלא קיבלו טיפול תרופתי קודם על ידי מניעה או עיכוב של עמידות לטיפול.

חולים עם NSCLC המוטנטי ב-EGFR ללא טיפול קודם ועם מחלה מתקדמת נרשמו לניסוי שלב II זה, ניסוי רב-מרכזי, והוקצו באופן אקראי לקבלת afatinib 40 מ"ג דרך הפה מדי יום בתוספת cetuximab 500 mg / m2 תוך ורידי כל שבועיים או afatinib בלבד. התוצא המרכזי היה PFS.

בין התאריכים 25 במרץ 2015 ל-23 באפריל 2018, 168 חולים נמצאו זכאים חהשתתפות במחקר (83 באפטיניב וצטוקסימאב ו-85 באפטיניב). לא נצפה שיפור ב-PFS בחולים שקיבלו אפטיניב וצטוקסימאב בהשוואה לאפטיניב בלבד (חציון, 11.9 חודשים לעומת 13.4 חודשים). באופן דומה, לא היה הבדל בשיעור התגובה או בהישרדות הכללית בין הקבוצות. הרעילות הייתה גדולה יותר בשילוב התרופות: תופעות לוואי ≥ דרגה 3 הקשורות לטיפול התרחשו בקרב 72% מהחולים שקיבלו אפטיניב בתוספת צטוקסימאב בהשוואה ל-40% מאלה שקיבלו אפטיניב בלבד, לרוב פריחה ושלשול. ירידה במינון הייתה שכיחה יותר בקרב חולים שקיבלו את השילוב, ו-30% מהחולים בזרוע זו הפסיקו את הטיפול בצטוקסימאב בגלל רעילות. בניתוח ביניים לא היו מספיק ראיות התומכות בהמשך הטיפול והניסוי לא הומשך.

החוקרים מסכמים כי התוספת של צטוקסימאב לאפטיניב לא שיפרה את התוצאות ב-NSCLC המוטנטי ב-EGFR שלא טופל בעבר, למרות פעילות מוכרת של טיפול זה במסגרת עמידות נרכשת לתרופות.

מקור: 

Goldberg, Sarah B et al. “Randomized Trial of Afatinib Plus Cetuximab Versus Afatinib Alone for First-Line Treatment of EGFR-Mutant Non-Small-Cell Lung Cancer: Final Results From SWOG S1403.” Journal of clinical oncology : official journal of the American Society of Clinical Oncology, JCO2001149. 6 Oct. 2020, doi:10.1200/JCO.20.01149

נושאים קשורים:  צטוקסימאב,  אפטניב,  NSCLC,  EGFR,  מחקרים
מאמרים נוספים שיעניינו אותך
תגובות
 
האחריות הבלעדית לתוכנן של תגובות שיפורסמו על ידי משתמשי האתר, תחול על המפרסם ועליו בלבד. על המגיבים להימנע מלכלול בתגובות תוכן פוגעני או כל תוכן אחר, שיש בו משום פגיעה או הפרת זכויות של גורם כלשהו