אסתמה 06.01.2021

יעילותו של מפוליזומאב במטופלים עם אסתמה אאוזונופילית חמורה

תוצאות מחקר עולם אמיתי: טיפול במפוליזומאב שיפר את תסמיני האסתמה ואפשר הורדת מינון של קורטיקוסטרואידים

מפוליזומאב (Mepolizumab) היה יעיל במספר ניסויים קליניים אקראיים (RCT) במטופלים עם אסתמה אאוזינופילית קשה, אך יש עדויות מועטות בלבד לשליטה בתסמינים באוכלוסיית העולם האמיתי (real-world population).

מטרת מחקר זה היתה להעריך שליטה בתסמיני אסתמה, תפקודי ריאות, שימוש בקורטיקוסטרואידים במתן פומי וסמנים ביולוגיים לאחר תחילת טיפול קליני במפוליזומאב באוכלוסיית העולם האמיתי.

המחקר בדק 35 מטופלים מבוגרים עם אסתמה אאוזינופילית קשה וללא שליטה מספקת בתסמינים. המחקר כלל מעשנים לשעבר ומטופלים עם מחלת לב.

המחקר אסף תוצאות אודות בדיקות בקרת אסתמה (ACT), החמרות, ספירומטריה (נפח נשיפה מאולץ בשנייה אחת ללא מתן מרחיבי סימפונות [FEV1]), ומינונים של סטרואידים דרך הפה. הערכות נוספות כללו ספירת אאוזונופילית בדם ההיקפי ותופעות לוואי.

לאחר מתן של מפוליזומאב, השתפרה משמעותית השליטה בתסמיני האסתמה. ציון ה-ACT החציוני של 12.5 בתחילת המחקר (טווח בין-רבעוני 10.5-19.5) עלה ל-19 (15-22.5) לאחר ארבעה שבועות. השיפור נשמר לאורך תקופת התצפית של 20 שבועות. כמו כן, ההחמרה במצב האסתמה הופחתה.

לאחר שמונה שבועות של טיפול במפוליזומאב, מינון הקורטיקטוסטרואידים היומי הופחת מ-6.25 מ"ג ביום (0-20) בתחילת המחקר, ל-2.5 מ"ג ביום (0-11.9) בשבוע 8 (רמת מובהקות נמוכה מ-0.001). FEV1 נותר בדרך כלל ללא שינוי במהלך המחקר. ספירות האאוזינופילים ירדו במהירות ונשארו ברמה נמוכה במהלך תקופת התצפית. במחקר זה לא נצפו בעיות בטיחות חדשות.

מפוליזומאב שיפר את השליטה בתסמיני האסתמה והיתה לו השפעה בהורדת מינון הסטרואידים. היעילות במחקר באוכלוסיית העולם האמיתי זה היתה דומה למחקרים אקראיים, למרות היסטוריה של עישון ותחלואה נלווית אצל רבים מהמטופלים שנכללו.

מקור:

Renner A. Et al. (2020) Pulmonary Pharmacology and Therapeutics: 64, 101946

נושאים קשורים:  מחקרים,  אסתמה,  מפוליזומאב,  קורטיקוסטרואידים
תגובות