אוסימרטיניב 20.01.2021

טיפול משלים באוסימרטיניב בחולי סרטן NSCLC נתיח עם מוטציית EGFR

תוצאות הישנות המחלה במערכת העצבים המרכזית (CNS)

הישנות מחלה ב-CNS שכיחה ב-NSCLC ומהווה גורם פרוגנוסטי גרוע. במקרים של גידול מסוג EGFRm NSCLC שנכרת, ההשפעה של הטיפול על אתרי ההישנות הגידול, כולל CNS, מהווה שיקול מרכזי בבחירת הטיפול. אוסימרטיניב הוא דור 3 של EGFR-TKI עם יעילות שהוכחה בגרורות CNS בגידולים אלו. במחקר ה-ADAURA הטיפול באוסימרטיניב הוביל לשיפור משמעותי מאוד בהישרדות ללא מחלה בהשוואה לטיפול פלצבו. כעת, בדו"ח הנוכחי החוקרים מדווחים על דפוסי הישנות המחלה במטופלים ממחקר זה.

מטופלים עם סרטן NSCLC IB – IIIA EGFRm שנותחו עם / ללא כימותרפיה אדג'ובנטית, חולקו באקראי 1: 1 לקבלת אוסימרטיניב 80 מ"ג פעם ביום או PBO עד להישנות / הפסקה / חלוף 3 שנים. דפוסי הישנות (DFS - CNS זמן להישנות  מחלה ב-CNS / מוות) היו תוצאי המחקר. סריקת מוח MRI / CT נדרשה בתחילת המחקר לפני הניתוח או עם ההרשמה, אך לא נדרשה במקרה של היעדר תסמינים. הישנות סווגה כמקומית/אזורית ו/או מרוחקת, עם רישום של אתרי הישנות.

במחקר נכללו 682 מטופלים ששובצו באקראיות לזרועות המחקר  (Osimertinib: 339; PBO: 343). מטופלים שטופלו באוסימרטיניב סבלו מפחות אירועי הישנות מחלה לעומת PBO. במהלך המעקב שבוצע נמצאו 45 חולים שסבלו אירועי הישנות ב-CNSי(6 בקבוצת אוסימרטיניב ו-39 בקבוצת PBO, חציון מעקב 22 חודשים). במחקר נמצא שתחת טיפול באוסימרטיניב מתקיים שיפור משמעותי מבחינה קלינית ב-DFS CNS עם הפחתה של 82% בסיכון להישנות מחלה ב-CNS או מוות. התוצאות תומכות בכך שאוסימרטיניב מפחית את הסיכון להישנות CNS במטופלים עם EGFRm NSCLC שעברו ניתוח.

מקור: 

מחקר קליני NCT02511106 הוצג בכנס ESMO 2020

נושאים קשורים:  אוסימרטיניב,  NSCLC,  EGFR
מאמרים נוספים שיעניינו אותך
תגובות