טיפול נמרץ 24.01.2021

מקרי דימום משמעותי בטיפול נמרץ: תוצאי הטיפול בפרוטוקולים שונים

במחקר לא נמצאו הבדלים משמעותיים בתוצאות פרוטוקולים שונים המשמשים לטיפול בקואגולופתיה במטופלי טראומה

מנות דם (אילוסטרציה)
מנות דם (אילוסטרציה)

בפרוטוקולים עכשוויים להחייאה קיימת העדפה להשתלטות על דימום. כדי למנוע ולטפל בקואגולופתיה משתמשים בפרוטוקולים בשם major haemorrhage protocols - MHPs. מטרת מחקר זה היתה להכריע האם שימוש ב-MHPs בתוספת מבחני תפקוד טסיות - viscoelastic haemostatic assays - VHA - ישפר את התוצאים בהשוואה לשימוש במבחני קרישה קונבנציונליים - conventional coagulation tests - CCTs.

המחקר בוצע במתכונת רב מרכזית, אקראית עם קבוצת ביקורת והשווה תוצאים במטופלי טראומה שטופלו אמפירית ב-MHPs, בתוספת התערבות ב-VHA, או בתוספת התערבות ב-CCT. התוצאים העיקריים הראו את יחס המטופלים שהיו בחיים 24 שעות לאחר התאונה וללא מתן מנות דם (עשר מנות של תאי דם אדומים או יותר). התוצאים המשניים התייחסו למוות בטווח זמן של 28 יום. תת קבוצה מוגדרת מראש כללה מטופלים שסבלו מטראומה חמורה למוח.

מתוך 396 מטופלים שהשתתפו במחקר, 201 הוקצו להתערבות טיפולית ב-VHA ו-195 הוקצו להתערבות טיפולית ב-CCT. בנקודת זמן של 24 שעות לאחר הפגיעה, לא היה הבדל ביחס המטופלים החיים שלא קיבלו עשר מנות תאי דם אדומים או יותר בין הקבוצות (67% בקבוצת ה-VHA לעומת 64% בקבוצת ה-CCT).

התמותה בנקודת זמן של 28 ימים לא היתה שונה משמעותית בין הקבוצות (25% לעומת 28%) וכמו כן לא היו הבדלים אחרים בתוצאות משניות או תופעות לוואי.

בקבוצות מוגדרות מראש של 74 מטופלים שסבלו מטראומה חמורה למוח, בטיפול עם VHA 64% מהמטופלים נותרו בחיים ללא קבלת עשר מנות תאי דם אדומים או יותר, לעומת 46% מהמטופלים בטיפולי עם CCT.

מתוצאת המחקר ניתן להסיק כי אין הבדלים משמעותיים בין טיפול עם פרוטוקולים מסוג VHA או CCT.

מקור:

https://link.springer.com/article/10.1007/s00134-020-06266-1

נושאים קשורים:  רפואת חירום,  דימום,  טראומה חמורה למוח,  פרוטוקולים,  מחקרים,  מנות דם
מאמרים נוספים שיעניינו אותך
תגובות