אימונותרפיה 15.02.2021

יעילות ובטיחות הטיפול האימונותרפי בחולים עם קרצינומה גרורתית של תאי מרקל (Merkel cell carcinoma)

נעשה בשיתוף ד"ר שלאעטה וליד, רופא במערך האונקולוגי סורוקה

קרצינומה של תאי מרקל (Merkel cell carcinoma) הינה מחלה נדירה, המשתייכת לאחד מסוגי סרטן העור, והינה קשורה לאינטרגציה של וירוס פוליומה על שם מרקל (MCPyV) לחשיפה לקרינה אולטרה סגולה, דיכוי חיסוני וגיל מתקדם.

מדובר במחלה אגרסיבית, עם סיכון גבוה להופעת גרורות מקומיות ומרוחקות. בנוסף סיכויי ההישרדות במחלה - נמוכים. אצל מטופלים עם גרורות מרוחקות, שיעור ההישרדות ל-5 שנים נע סביב 20% בלבד.

למרות שהמחלה נחשבת לאחת המחלות הרגישות לטיפול כימותרפי, ניתן לראות כי אצל מרבית מהמטופלים מתפתחת עמידות לטיפול ובשלב מוקדם של הטיפול ומכאן שהטיפול הכימותרפי איננו יעיל לאורך זמן.

בנוסף לכך, חלק די גדול מהמטופלים סובל מרעילות משמעותית לכימותרפיות מבוססות פלטינום, בעיקר בשל העבודה שמרבית החולים הינם קשישים.

בעבר לא היו הרבה אפשרויות טיפול למטופלים אשר סבלו מקרצינומה של תאי מרקל למעט טיפוליים כימותרפיים, אך שורה של מחקרים בפאזות מוקדמות הראתה שיעורי תגובה טובים ומתמשכים לשימוש בתרופות אשר מעוררות את המערכת החיסונית.

תוצאות פאזה שנייה של מחקר JAVELIN Merkel 200 שחולק לשתי קבוצות ובדק את השפעת הטיפול ב-Avelumab, טיפול אימונותרפי מסוג anti PD-L1  על חולים  במחלה גרורתית הביאו לרישום של התרופה אבלומאב לטיפול בסרטן מרקל גרורתי ב-2018.

במחקר JAVELIN Merkel 200 בקבוצה הראשונה התרופה ניתנה בקו שני או יותר, ובקבוצה השנייה - המטופלים קיבלו את התרופה בקו ראשון.

תוצאות המחקר היו מרשימות מבחינת יעילות הטיפול בקווים השונים, כאשר תחת הטיפול האימונותרפי, בקבוצת המטופלים הראשונה (קו שני ומעלה, n=88) משך התגובה החציוני עמד על 40.5 חודשים בקרב 33% מהחולים עם ORR, ושיעור החולים מקרב המגיבים שהמשיכו להגיב מעל שנתיים עמד על 67%. חציון ההישרדות הכוללת (mOS) היה 12.6 חודשים ושיעור ההישרדות (OS) במעקב ארוך משלוש שנים של 32% (לעומת טיפול כימותרפי 20%), שיעור תופעות לוואי מדרגה 3 עמד על 11.4%.

כמו כן, בקבוצה השנייה (טיפול בקו ראשון למחלה גרורתית, n=116) נצפתה תגובה אוביקטיבית בקרב 39.7% מהחולים. היה שיפור מרשים בחציון ההישרדות הכוללת עם 20.3 חודשים (לעומת טיפול כימותרפי - 10.9 חודשים).

בהתאם לתוצאות פרופיל הבטיחות ותופעות הלוואי, הטיפול האימונותרפי נמצא עדיף על הטיפול הכימותרפי ואף נרשם כטיפול הסטנדרטי למחלה ברחבי העולם.

במאמר הנוכחי, התפרסמו בנוסף גם נתונים מתוכנית ההנגשה המוקדמת (Early Access Program - EAP). נתונים אלה כללו מידע על 240 חולים מתוך 494 חולים שטופלו באבלומאב במסגרת בתוכנית ההנגשה של הטיפול במסגת EAP.

הנתונים העלו כי שיעורי התגובה האוביקטיבית גבוהים עוד יותר ממה שדווח במחקר (33) והם עומדים על 46.7% מתוכם: תגובה מלאה לטיפול (Complete response) נצפתה בשיעור של 23.6% לעומת המחקר שדווח על 11.4%, וכן אחוז נמוך יותר מבחינת התקדמות המחלה - 28.4% לעומת 36.4% כפי שהוצגו במחקר. מעבר לשיעורי התגובה, הייתה גם עדיפות מבחינת תופעות הלוואי, כאשר בשטח פחות מטופלים דווחו על תופעות הלוואי, הן הקשות והן הקלות.

מבחינת בטיחות, חשוב לציין כי לא נתגלו נורות אזהרה חדשות המתייחסות לתופעות הלוואי באוכלוסיית החולים שנבדקה במסגרת התוכנית. תופעות הלוואי השכיחות ביותר שנקשרו לטיפול היו תגובה לעירוי, חום, תשישות ופריחה.

מידע זה מהתוכנית  העולמית להנגשה המוקדמת (EAP) של avelumab עבור חולים עם mMCC הוכיחה יעילות ובטיחות בתנאי "עולם האמיתי". ובנוסף תוצאות אלה תומכות  בממצאי מחקר JAVELIN מרקל 200, גם מחוץ לתנאי מחקר מבוקר.

מקור: 

Walker JW, Lebbé C, Grignani G, et al. Efficacy and safety of avelumab treatment in patients with metastatic Merkel cell carcinoma: experience from a global expanded access program. Journal for ImmunoTherapy of Cancer 2020;8:e000313. doi:10.1136/ jitc-2019-000313

נושאים קשורים:  אימונותרפיה,  קרצינומה מסוג מרקל גרורתי
מאמרים נוספים שיעניינו אותך
תגובות