עדכונים בפסוריאזיס בחסות חברת Lilly 17.02.2021

איקסקיזומאב לעומת אוסטקינומאב לטיפול בפסוריאזיס בינונית-קשה - תוצאים מדווחי חולים לאחר 52 שבועות טיפול

במחקר זה נמצא כי על פני 52 שבועות טיפול, איקסקיזומאב יעילה מאוסטקינומאב בהיבט השיפור באיכות החיים של מטופלים עם פסוריאזיס בינונית-קשה

בעוד שריפוי העור מנגעים הינו מטרת העל בטיפול בפסוריאזיס, ישנה חשיבות רבה לשיפור איכות החיים של המטופלים ועל כן, הערכת היעילות של טיפולים חדשים מתבססת בחלקה על תוצאים מדווחי חולים (patient reported outcomes). במחקר ה-IXORA-S שתוצאותיו פורסמו בכתב העת Acta Drematovenerologica, בוצעה השוואה של תוצאים מדווחי חולים באנשים עם פסוריאזיס בינונית-קשה אשר טופלו במשך 52 שבועות עם איקסקיזומאב ואוסטקינומאב במינונים המאושרים להתוויה זו.

התוצאים שנבדקו כללו הערכה גלובלית של החולים את מצבם (patient global assessment), גרד, כאב בעור, איכות חיים הקשורה בבריאות ופרודוקטיביות בעבודה.

במחקר נמצא כי לאחר 52 שבועות, מטופלים אשר קיבלו איקסקיזומאב דיווחו על שיפור מוקדם יותר (כבר בשבוע 12), גדול יותר וממושך יותר בשורה של תוצאים מדווחי חולים לעומת החולים שקיבלו אוסטקינומאב ובכלל זה בציון הערכה גלובלית (0.72 לעומת 1.19; p<0.001), השגת ציון איכות חיים דרמטולוגית של 0 או 1 (71.3% לעומת 56.6%, p<0.01) ושינוי הציון בשאלון 36-item Short-form Health survey physical component summary (5.53 לעומת 3.28; p<0.05).

למרות שבשתי קבוצות המחקר, נצפה שיפור משמעותי קלינית בתוצאים מדווחי חולים, במשתתפים אשר קיבלו איקסקיזומאב השיפור היה מהיר יותר וגדול יותר עבור חלק מהתוצאים שנבדקו. בנוסף, במשתתפים אשר קיבלו איקסקיזומאב לעומת אלו שקיבלו אוסטקינומאב נצפה שיפור גדול יותר באופן מובהק סטטיסטית בחומרת המחלה העורית כפי שהוערכה הן על ידי הרופאים המטפלים והן על ידי החולים עצמם.

תוצאות המחקר מחזקות את החשיבות של השיפור באיכות חיים הנלווה לריפוי העור מנגעי הפסוריאזיס ומצביעות על כך כי על פני 52 שבועות איקסקיזומאב יעילה מאוסטקינומאב בהיבט השיפור באיכות החיים של מטופלים עם פסוריאזיס בינונית-קשה.

מקור: 

Puig, L. et al. DOI: 10.2340/00015555-3700

Taltz Indications in Israel:

Plaque psoriasis - Taltz is indicated for the treatment of moderate to severe plaque psoriasis in adults who are candidates for systemic therapy.

Psoriatic arthritis - Taltz, alone or in combination with methotrexate, is indicated for the treatment of active psoriatic arthritis in adult patients who have responded inadequately to, or who are intolerant to one or more disease-modifying anti-rheumatic drug (DMARD) therapies.

Axial spondyloarthritis:

-  Ankylosing spondylitis (radiographic axial spondyloarthritis) - Taltz is indicated for the treatment of adult patients with active ankylosing spondylitis who have responded inadequately to conventional therapy.

- Non-radiographic axial spondyloarthritis - Taltz is indicated for the treatment of adult patients with active non-radiographic axial spondyloarthritis with objective signs of inflammation as indicated by elevated C-reactive protein (CRP) and magnetic resonance imaging (MRI) who have responded inadequately to nonsteroidal anti  inflammatory drugs (NSAIDs).

*for full information see MOH approved PPI

PP-IX-IL-0335

נושאים קשורים:  עדכונים בפסוריאזיס בחסות חברת Lilly,  פסוריאזיס,  איקסקיזומאב,  אוסטקינומאב,  מחקרים