אפילפסיה 01.03.2021

חיזוי הסיכון להתקף פרכוס במבוגרים הסובלים מאפילפסיה מוקדית

במחקר זה נמצא כי ניתן לחזות התקפים אפילפטיים עתידיים באמצעות הקלטה וניתוח של פעילות מוחית אפילפטית אינטראיקטלית

אחד הקשיים המרכזיים שעימם מתמודדים חולי אפילפסיה הוא אופיים הבלתי צפוי של התקפי המחלה. במהלך העשור האחרון עולות עדויות ממחקרים שבהם נעשה שימוש ב-EEG כרוני (cEEG) אשר חושפות כי פעילות מוחית אפילפטית מדגימה מחזורים חזקים, הפועלים לאורך שעות (מקצב צירקידיאני) וימים (מקצב מולטידיאני).

במחקר שתוצאותיו פורסמו בכתב העת The Lancet Neurology, חוקרים שיערו כי מחזורי הפעילות המוחית המודגמים בקרב מטופלי אפילפסיה יכולים לשמש ככלי להערכת התקפים עתידיים ואף בחנו את ההיתכנות לחזות התקפים מספר ימים מראש.

החוקרים ערכו מחקר היתכנות בקבוצות פיתוח ואימות שונות, אשר כלל ניתוחים רטרוספקטיביים של תוצאות cEEG שהוקלטו באמצעות מכשיר מושתל אצל מבוגרים מעל גיל 18, עם אפילפסיה מוקדית עמידה לטיפול תרופתי. מעקב אחרי מטופלים בוצע ב-35 מרכזים שונים בארה"ב בין השנים 2004-2018. במחקר השתתפו מטופלים עם רקע של 20 או יותר התקפים אלקטרו-גרפיים (קבוצת הפיתוח) או דיווחים עצמיים של התקף (קבוצת האימות). הוכללו במחקר 18 מתוך 72 משתתפים אשר עברו סינון בקבוצת הפיתוח ו-157 מתוך 256 משתתפים אשר עברו סינון בקבוצת האימות.

בכל המשתתפים, מכשיר ההקלטה הקליט פעילות אפילפטית אינטראיקטלית (IEA, ≥ 6 חודשים של תיעוד שעתי רציף) ואת התנודות שעזרו לשער את הסיכון המשתנה להתקף. מודלים סטטיסטים שאומנו על המידע שעלה מניתוח ה-cEEG הראשוני של כל מטופל (בשתי הקבוצות) אפשרו הפקת תחזית להסתברות התקפים עתידיים אשר נבדקו אל מול נתוני התקפים מאוחרים יותר.

התוצא העיקרי שנמדד היה שיעור המטופלים עם תחזיות שהראו improvement over chance (IoC).

החוקרים מצאו כי מודלים אשר משלבים מידע אודות מחזורים מולטידיאנים בלבד של IEA, הפיקו תחזיות יומיות להתקפים צפויים ביום הקלנדרי העוקב, עם IoC ב-15 (83%) מטופלים בקבוצת הפיתוח ו-103 (66%) מטופלים בקבוצת האימות.

החוקרים הצליחו להאריך את אופק החיזוי עד שלושה ימים תוך שמירה על IoC ב-2 (11%) מתוך 18 מטופלים (קבוצת הפיתוח) ו-61 (39%) מתוך 157 מטופלים (קבוצת האימות). תחזיות עם אופק חיזוי קצר של שעה התאפשרו רק בהתקפים האלקטרוגרפים בקבוצת הפיתוח, והראו IoC בכל 18 (100%) המטופלים.

החוקרים סיכמו כי ההסתברות להתקף אפילפטי ניתנת לחיזוי מספר ימים מראש, באמצעות שימוש במחזורי IEA מולטידיאנים המוקלטים על ידי מכשיר מושתל. לדבריהם, תוצאות המחקר יוכלו לשמש בסיס למחקרים עתידיים שיבחנו כיצד אנשים החולים באפילפסיה יכולים להיתרם מחיזוי מוקדם של התקפים.

מקור:

Proix T, Truccolo W, Leguia MG, et al. Lancet Neurol. 2021;20(2):127-135. doi:10.1016/S1474-4422(20)30396-3

נושאים קשורים:  מחקרים,  אפילפסיה,  חיזוי התקפים,  פעילות מוחית אינטראיקטלית,  EEG
מאמרים נוספים שיעניינו אותך
תגובות