אסתמה ו-COPD 16.03.2021

היענות לטיפול תרופתי בחולי אסתמה ומחלת ריאות חסימתית

במחקר בדקו את היקף חוסר ההיענות לטיפול תרופתי אצל חולי אסתמה ו-COPD ואת הסיבות לחוסר ההיענות

היענות טובה לטיפול תרופתי אצל חולי אסתמה ומחלת ריאות חסימתית כרונית (COPD) יכולה להוביל להפחתה בשיעור ההחמרות במהלך המחלה והוצאות רפואיות ולשיפור באיכות חיים הקשורה למצב הבריאותי.

על אף יתרונות הטיפול התרופתי, חולי אסתמה ו-COPD לעתים לא נוטלים את התרופות שלהם כראוי. מטרת המחקר היתה לבחון את היקף חוסר ההיענות לטיפול תרופתי אצל חולי אסתמה ו-COPD ולבדוק מה היו הסיבות לחוסר ההיענות.

החוקרים אספו נתונים משנת 2018 מתוך מאגר המידע NHWS בארצות הברית. הנתונים שנאספו עסקו במידת היענות לטיפול תרופתי על פי דיווח המטופלים וכן הכילו את הסיבות לחוסר היענות כאשר הופיעה אצלם, על פי סולם ה-MAR.

תוצאות המחקר הראו כי שיעור חוסר היענות באסתמה עמד על 38.4% ועל 28.4% ב-COPD. עבור שתי האבחנות, תשובה של פספוס בלתי מוסבר היתה הסיבה השכיחה ביותר להיעדר היענות.

החוקרים סיכמו כי שימוש בסולם ה-MAR להערכת חוסר היענות הוביל למציאת הסיבה השכיחה ביותר לחוסר היענות אצל חולי אסתמה ו-COPD בדגימה מתוך מאגר ארצי בארצות הברית. סולם ה-MAR יכול לסייע ככלי בקליניקה מול מטופל או ברמת האוכלוסיה על מנת למדוד את ההיקף והסיבות לחוסר היענות לטיפול תרופתי.

מקור:

Elizabeth J. Unni et. al (2021) Respiratory Medicine DOI: https://doi.org/10.1016/j.rmed.2021.106337

נושאים קשורים:  מחקרים,  היענות לטיפול,  אסתמה,  מחלת ריאות חסימתית כרונית
תגובות