נושא mCRC בחסות חברת Merck 17.03.2021

יחס חלבון מגיב C ללימפוציטים עשוי להיות סמן חדש לחיזוי תוצאים כירורגיים ואונקולוגיים בסרטן קולורקטלי

החוקרים מצאו כי ניתן להשתמש ביחס CRP ללימפוציטים בכדי לנבא סיבוכים לאחר ניתוח ופרוגנוזה במטופלים עם סרטן קולורקרטלי

דלקת מערכתית בתגובה של מארח-גידול מזוהה כסימן היכר של סרטן. מטרת מחקר זה הייתה להעריך את הערך הפרוגנוסטי של מספר שילובים של גורמים דלקתיים בעזרת אנליזת דם שנלקח לפני ניתוח, ולהעריך את החשיבות הקלינית של שיטת הדירוג הדלקתי במטופלים עם סרטן קולורקטלי.

במחקר זה השתתפו 477 מטופלים אשר חולקו לקבוצת גילוי וקבוצת תוקף (discovery, validation, בהתאמה). באמצעות 9 סמנים דלקתיים, בדגש על CRP ממקור לימפוציטי, התבצעה הערכה ליכולת הניבוי של שיטת הדירוג בקבוצת הגילוי. זאת בשביל להבהיר את הערך הפרגנוסטי והמנבא של היחס CRP ללימפוציטים עבור סיכון טרום ניתוחי בשתי הקבוצות.

החוקרים מצאו כי שילוב של ספירת לימפוציטים יחד עם רמות CRP הראתה קורלציה גבוהה ביותר עם הישנות בהשוואה למדדים אחרים בחולי סרטן קולורקטלי. רמות נמוכות יותר של יחס CRP ללימפוציטים לפני הניתוח הראה התאמה עם היסטולוגיה שאינה מובחנת (undifferentiated), שלב T מתקדם יותר, גרורות לבלוטות לימפה, גרורות לאיברים מרוחקים, ושלב (stage) מתקדם. יחס CRP ללימפוציטים מופחת לפני הניתוח היווה גורם פרוגנוסטי עבור השרדות ללא התקדמות מחלה והשרדות כללית, והתגלה במהלך המחקר כגורם סיכון לסיבוכים לאחר הניתוח ולזיהום לאחר הניתוח במטופלים עם סרטן קולורקטלי. בנוסף לכך, הוערכה האפשרות הקלינית ליחס CRP ללימפוציטים בקבוצה נפרדת למטרת וידוא, אשר אישרה שיחס מופחת של CRP ללימפוציטים לפני הניתוח היווה גורם פרוגנוסטי עבור השרדות ללא התקדמות מחלה והשרדות כללית, וכמו כן היווה גורם מנבא עבור סיבוכים שלאחר ניתוח.

החוקרים סיכמו כי יחס CRP ללימפוציטים הינו סמן שימושי לניהול מטופלים עם סרטן קולורקטלי במהלך הניתוח ולאחריו.

מקור:

Okugawa, Yoshinaga MD, PhD∗,†; Toiyama, Yuji MD, PhD, FACS∗; Yamamoto, Akira MD∗; Shigemori, Tsunehiko MD∗; Ide, Shozo MD, PhD∗; Kitajima, Takahito MD, PhD∗; Fujikawa, Hiroyuki MD, PhD∗; Yasuda, Hiromi MD, PhD∗; Hiro, Junichiro MD, PhD∗; Yoshiyama, Shigeyuki MD, PhD∗; Yokoe, Takeshi MD, PhD†; Saigusa, Susumu MD, PhD†; Tanaka, Koji MD, PhD†; Shirai, Yumiko‡; Kobayashi, Minako MD, PhD∗; Ohi, Masaki MD, PhD∗; Araki, Toshimitsu MD, PhD∗; McMillan, Donald C. PhD§; Miki, Chikao MD, PhD†; Goel, Ajay PhD¶; Kusunoki, Masato MD, PhD∗ Lymphocyte-C-reactive Protein Ratio as Promising New Marker for Predicting Surgical and Oncological Outcomes in Colorectal Cancer, Annals of Surgery: August 2020 - Volume 272 - Issue 2 - p 342-351 doi: 10.1097/SLA.0000000000003239

נושאים קשורים:  נושא mCRC בחסות חברת Merck,  לימפוציטים,  סרטן קולורקטלי
מאמרים נוספים שיעניינו אותך